صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ولسوالی کران‌ومنجان و معدن لاجورد این ولسوالی از کنترول طالبان خارج شد

 ولسوالی کران‌ومنجان و معدن لاجورد این ولسوالی  از کنترول طالبان خارج شد

وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که نیروهای دفاعی و امنیتی در ادامه عملیاتهایشان پس از آزاد سازی مرکز ولسوالی کرانومنجان، معدن لاجورد این ولسوالی را هم از کنترول طالبان آزاد کردند.
این وزارت روز چهارشنبه 20 سنبله با نشر خبرنامهای نوشته است که در عملیات آزاد سازی مرکز ولسوالی کرانومنجان و معدن لاجورد، قیام مردمی نیز نقش داشت.
معدن لاجورد بدخشان یکی از منابع درآمد این ولایت به حساب میآید. پیش ازین کنترول معدن طلا در ولسوالی راغستان و چندین معدن کوچک دیگر در ولسوالیهای جرم و یمگان نیز به دست گروه طالبان افتاده بود و این گروه از درآمد آن استفاده میکرد.
در خبرنامه همچنین آمده است که بر اثر عملیات پس گیری این ولسوالی، تعداد زیادی از اعضای گروه طالبان کشته و دهها تن دیگر زخمی شدهاند و یک تعداد دیگرشان تسلیم نیروهای امنیتی و دفاعی کشور شدند.
به نقل از خبرنامه، عملیاتها علیه دشمنان صلح و ثبات در بدخشان به شدت ادامه دارد که تا اکنون افزون بر آزاد سازی سه ولسوالی؛ دهها قریه در سایر ولسوالیهای بدخشان نیز از وجود تروریستها پاکسازی شده است.
وزارت دفاع روز شنبه هفته جاری اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، کنترول ولسوالی وردوج ولایت بدخشان را، پس از پنج سال از کنترول گروه طالبان خارج کرد. در عملیات آزادسازی ورودج در حدود  100 عضو گروه طالبان داخلی و خارجی کشته شدند که قاری فصیح الدین والی نام نهاد طالبان برای بدخشان، قاری حافظ مسوول نظامی طالبان برای بدخشان و دهها قومندان کلیدی و مهمشان در بین کشته شدگان هستند.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله نیز روز چهارشنبه 20 سنبله در یک نشست خبری گفت که در نتیجه سعی و تلاش نیروهای امنیتی و دفاعی و به ویژه نیروهای خیزش مردمی، صبح امروز ولسوالی کرانومنجان به دوباره به تصرف دولت درآمد.
آقای رحیمی همچنین افزود که در ساحهٔ دوشی ولایت بغلان، عملیات جریان دارد و دشمن سرکوب شده است؛ ۲۴۰ تن آنان کشته و زخمی شده‌‌اند. تلاشها جریان دارد تا هر چه زودتر راه عمومی شمال باز شود. مسیر پلخمری - مزار باز شده است.
او افزود که در این اواخر، در نتیجه عملیاتهای ما، دشمنان ضربات سنگینی را متحمل شده ، و افرادی کلیدی شان کشته شده است. این عملیاتها، به خصوص در بغلان، کندز، و فراه از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی، در همکاری نیروهای بینالمللی انجام شده است.
سخنگوی وزارت داخله در مورد سقوط ولسوالی ینگی قلعه و درقد گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی از ولسوالی ینگی قلعه و درقد عقب نشینی کردهاند، چون ساحه آسیبپذیر بود. او گفت فعلاً عملیات جریان دارد و از چهار طرف دشمن محاصره شده است و تلاش بر این تا دشمن مجال فرار را نداشته باشد.
منابع دولتی در ولایت تخار روز سهشنبه گفته بودند که ولسوالی ینگی قلعه شب گذشته و در پی آن ولسوالی درقد...ادامه ص2