صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع امریکا : حاضر نیستیم به هر معامله‌ای با طالبان تن بدهیم

وزیر دفاع امریکا : حاضر نیستیم به هر معامله‌ای با طالبان تن بدهیم

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته با آنکه کشورش تلاش دارد به یک توافق سیاسی با گروه طالبان دست یابد ولی این تلاشها به این معنی نیست که آمریکا به "هرنوع معامله" با طالبان تن دهد.
آقای اسپر در نشست خبری با همتای فرانسویاش در پاریس گفت: "نظر ایالات متحده آمریکا این است که بهترین راه پیشرو، توافق سیاسی است و ما با حوصلهمندی همین راه را پیگیری میکنیم، اما به معنی این نیست که به هرنوع معاملهای تن بدهیم.
او گفت: "میخواهیم مطمین شویم به یک توافق مطلوب دست مییابیم. توافقی که دست کم امنیت کشورها و مسیر روشنتری را برای مردم افغانستان تضمین کند."
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، نوشته که افغانستان ازاین اظهارات وزیر دفاع آمریکا استقبال میکند وافزوده که حکومت افغانستان از هرگونه تلاش برای صلح پایدار و ختم جنگ حمایت میکند.
در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان در دوحه در صفحه توییترش نوشته است که جمعه شب ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر گروه طالبان در قطر با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان و وزیر خارجه قطر دیدار کردهاند. او گفته که این دیدار مثبت بوده و پیشرفتهایی صورت گرفته است.
در همین حال زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که تا چند روز گذشته در کابل بود، طرح نهایی توافقنامه آمریکا و طالبان را به رهبران حکومت افغانستان نشان داده است. او گفته که توافقنامه برای اجرایی شدن باید توسط دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا، تایید شود.
آقای خلیلزاد پس از پایان دور نهم مذاکرات با گروه طالبان اعلام کرد که در آستانه توافق با طالبان است، توافقی که به گفته او "خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند".
روز جمعه هم کنگره آمریکا از آقای خلیلزاد خواست تا با حضور در جلسه علنی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور جزئیات توافق با طالبان را در اختیار کنگره و مردم آمریکا قرار دهد.
در نامهای که الیوت اینگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به آقای خلیلزاد فرستاده آمده است که: "آقای اینگل در نامه خود گفته است: "من میخواهم صراحتا بگویم که حضور شما در این جلسه را اختیاری نمی‌‍‌دانم. حضور شما در این کمیته در یک محیط آزاد برای توانایی ما در ایفای مسئولیتهای نظارتی خود الزامی است."
در ادامه این نامه آمده است: "اگر این نامه برای اطمینان از حضور شما کافی نیست، گزینههای دیگری را در نظر میگیرم تا این جلسه به موقع برگزار شود."
در همین حال، قرار است که رئیس جمهور غنی به امریکا سفر کند و در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، در مورد تفاهمنامه امریکا و طالبان، تداوم همکاری و وضعیت فعلی جنگ و صلح در کشور، گفتگو کند.