صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفر رئیس جمهور به امریکا به تعویق افتاد

 سفر رئیس جمهور به امریکا به  تعویق افتاد

یک منبع معتبر در ارگ ریاست جمهوری به روزنامه "افغانستانما" گفت که سفر محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور به امریکا، به تعویق افتاده و هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست.
شماری از رسانهها دیروز گزارش دادند که قرار است رئیس جمهور امروز (شنبه، 16 سنبله) به امریکا برود. دلیل تعویق سفر رئیس جمهور به امریکا هنوز روشن نیست.
این منبع، شام دیروز به روزنامه افغانستانما گفت که رئیس جمهور در این سفر با دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دیدار و گفتگو میکند.
به گفته این منبع، در میان گذاشتن نگرانی مردم و حکومت افغانستان در مورد تفاهمنامه امریکا و طالبان، تداوم همکاری میان ایالات متحده و افغانستان و مدیریت وضعیت فعلی جنگ و صلح در افغانستان، از عمدهترین موضوعاتی است که رئیس جمهور غنی با دونالد ترامپ در مورد آن گفتگو خواهد کرد.
او گفت، برای مردم و حکومت افغانستان در مورد تفاهمنامه امریکا و طالبان نگرانیهای به وجود آمده که باید با رهبری آن کشور مطرح شود و به همین دلیل گفتگو میان رئیس جمهور افغانستان و امریکا در وضعیت فعلی "یک ضرورت" است.
به قول این منبع، حکومت افغانستان به این باور است که تفاهمنامه صلح، نباید زمینه ساز یک جنگ دیگر در افغانستان شود و این امر زمانی ممکن است که دیدگاه دولت افغانستان به صورت جدی و اساسی، در نظر گرفته شود.
علاوه بر حکومت و مردم افغانستان، اتحادیه اروپا، سازمان ناتو، کنگره امریکا و شش سفیر پیشین امریکا در افغانستان نیز در مورد تفاهمنامه امریکا و طالبان، نگرانیهای شان را مطرح کردهاند.
کنگره امریکا با فرستادن یک نامه، از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان خواسته که در یک جلسه علنی کمیته روابط خارجی در مورد جزئیات تفاهمنامه با طالبان، به کنگره و مردم امریکا، معلومات دهد.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، بعد از پایان نهمین دور مذاکرات با طالبان گفت که پیشنویس تفاهمنامه با طالبان تهیه شده و برای نهایی شدن، منتظر دیدگاه دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا است.
به نظر میرسد حکومت افغانستان قبل از نهایی شدن پیش نویس این تفاهمنامه، نگرانیهای خود را با رئیس جمهور امریکا مطرح میکند تا در نسخه نهایی آن در نظر گرفته شود. هنوز جزئیات این تفاهمنامه روشن نیست.
در روزهای پس از پایان نهمین دور مذاکرات امریکا با طالبان، مجله تایم در گزارشی اختصاصی و به نقل از منابع مطلع در آمریکا، اروپا و افغانستان از عدم تمایل مایک پومپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده به امضای توافق صلح با طالبان خبر داد.
به نوشته تایم، خطر بالای به هم خوردن این توافق نامه وعدم پایبندی طالبان به آن از جمله علتهای بیعلاقگی آقای پومپئو به امضای آن است. وزارت خارجه آمریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.