صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورشیان طالبان سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر در غور را کشتند

 شورشیان طالبان  سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر در غور را کشتند

عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر در جلریز ولایت میدان وردک توسط طالبان دستگیر و به قتل رسید.
آقای امیری روز سهشنبه (12 سنبله) در مسیر راه کابل- غور توسط شورشیان گروه طالبان در جلریز ولایت میدان وردک ربوده شد و شب پنجشنبه 14 سنبله به قتل رسید.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز پنجشنبه 14 سنبله به نشر اعلامیهای، این عمل را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده و آن را "ددمنشانه و غیرانسانی" خوانده است.
این کمیسیون همچنین از آقای امیری، به عنوان همکاری "صادق، پرتلاش و از مدافعان متعهد حقوق بشر" نام برده است و گفته است که در پی گردآوری معلومات بیشتر درباره این حادثه فجیع است.
در اعلامیه کمیسیون آمده است که "شهید امیری سالها به عنوان مدافع حقوق بشر برای تعمیم و تأمین حقوق بشر در افغانستان کار کرده بود. کمیسیون خواستار تحقیق گسترده در مورد این جنایت هولناک و پاسخدهی و مجازات عاملان است."
همچنین در اعلامیه نوشته شده که کمیسیون نتیجه یافتههای خویش درباره این حادثه دلخراش را در روزهای آینده به وسیله رسانهها در اختیار مردم قرار خواهد داد.
ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیهای نوشته که "به شهادت رساندن عبدالصمد امیری که سالها به خاطر دفاع از حقوق بشر و تأمین حقوق بشر در افغانستان فعالیت کرد، نشاندهنده این است که گروه طالبان به هیچ عنوان به ارزشهای حقوق بشری باورمند نیست.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور ضمن تسلیت به خانواده او؛ به نهادهای امنیتی دستور داده است که چگونگی این رویداد را مورد بررسی قرار دهد.
گفتنی است که ولسوالی جلریز که در مسیر مناطق مرکزی (بامیان، دایکندی و غور) قرار دارد یکی از گذرگاههای ناامن برای مسافران این مناطق است.
بر اساس گزارشهای منتشر شده، تاکنون دهها حادثه تروریستی در این مسیر به وقوع پیوسته که بر اثر آن دهها کشته و یا زخمی شدهاند.