صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک روز بعد از خروج طالبان از شهر کندز؛ حمله‌کننده انتحاری خود را در بین نیروهای امنیتی منفجر کرد

 یک روز بعد از خروج طالبان از شهر کندز؛  حمله‌کننده انتحاری خود را در بین نیروهای امنیتی منفجر کرد

وزارت امور داخله اعلام کرده است که یک حمله کننده انتحاری حوالی ساعت سه دیروز خود را در بین نیروهای تامین امنیت شاهراه در منطقه "سه درک" ولایت کندز، منفجر
کرده است.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله روز دوشنبه 11 سنبله با بعد از وقوع این رویداد گفت که بر اثر این انفجار، شش تن از نیروهای امنیتی کشور کشته و 15 تن دیگر زخمی شدهاند که 11 تن آنان غیرنظامی هستند.
شاهدان رویداد به رسانهها گفتهاند که حمله هنگام غذا خوردن نیروها به وقوع پیوسته است.
این دومین حمله انتحاری گروه طالبان طی دو روز گذشته است؛ اولین حمله روز شنبه هنگامی که فرمانده پولیس کندز به رسانهها معلومات میداد به وقوع پیوست که 11 تن کشته شدند. سید سرور حسینی، سخنگوی پولیس این ولایت نیز در بین کشته شدگان بود.
شورشیان گروه طالبان، روز شنبه (9 سنبله) از سه موقعیت بر شهر کندز حمله کردند و نبرد تا نصف شب  یکشنبه ادامه داشت. بر اثر این درگیری، ۵۶ جنگجوی گروه طالبان، ۲۰ سرباز امنیتی و 5 غیرنظامی کشته شدند. در این حمله همچنین ۸۵ نفر شامل نیروهای امنیتی و غیرنظامیان زخمی شدند.
وزارت امور داخله همچنین اعلام کرده است که بر اثر حمله تهاجمی گروه طالبان به شهر کندز، چهار فرمانده ارشد این گروه کشته شدند.
شورشیان گروه طالبان بعد از رانده شدن از شهر کندز، به مناطقی از شهر پلخمری حمله کردند. وزارت داخله در پایان روز اعلام کرد که حمله گروه طالبان به شهر پلخمری دفع شده و سه عضو این گروه کشته، پنج تن زخمی و دو نفر آنان بازداشت شدهاند.
براساس اعلام وزارت داخله علاوه بر طالبان، شش نفر دیگر نیز در این حمله کشته شدهاند که شامل دو سرباز امنیتی و چهار غیرنظامی هستند. همچنین ۲۴ نفر نیز زخمی شدهاند که دو نفر آنان نظامی و بقیه غیرنظامی هستند.
این حملات زمانی انجام شد که نهمین دور مذاکرات میان امریکا و نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، جریان داشت.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در واکنش به این حملات؛ گفت که "این گونه اعمال طالبان در تضاد با موضوع نشست رهبرانشان که در دوحه در جریان است، میباشد. در حالی که مردم افغانستان خواستار قطع جنگ و رسیدن به صلح پایداراند، صلحی که در آن مردم باعزت زندگی کنند." نهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان روز شنبه پایان یافت. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان بعد از پایان دور نهم مذاکرات طالبان، اعلام کرد که در آستانه توافق با طالبان است، توافقی که به گفته او "خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند".
او اکنون در کابل است و با مقامات حکومت افغانستان و سیاست مداران، در مورد جزئیات تفاهمنامه امریکا با طالبان، گفتگو میکند.