صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پایان دور نهم مذاکرات دوحه؛ خلیل‌زاد به کابل آمـد

 پایان دور نهم مذاکرات دوحه؛ خلیل‌زاد به کابل آمـد

نهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، پس از ده روز پایان یافت و زلمیخلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، برای مشوره با مقامات دولت
افغانستان، وارد کابل شد.
آقای خلیلزاد دیروز (یکشنبه، 10 سنبله) در صفحه رسمی توییتر خود از پایان نهمین دور مذاکرات با گروه طالبان و نزدیک شدن به یک توافق خبر داد.
او نوشت که "ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند." او افزود که برای مشوره با دولت افغانستان، روز یکشنبه، به کابل سفر میکند.
همچنین منابعی در ارگ ریاست جمهوری شام دیروز به روزنامه "افغانستانما" گفت که آقای خلیلزاد، ناوقت یکشنبه شب به کابل میرسد و با رئیس جمهور غنی دیدار میکند.
پیش از این، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری نیز گفته بود که آقای خلیلزاد در سفر به کابل، جزئیات نهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان را با مقامات حکومت افغانستان شریک میکند.
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر قطر طالبان نیز دیروز از پایان نهمین دور مذاکرات با امریکا خبر داد و افزود که این گفتگوها "با کامیابی" به پایان رسیده است.
دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ ماه اسد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت.
پیش از این مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اظهار امیدواری کرده بود که دو طرف تا روز اول سپتامبر، یعنی همین دیروز به توافقی دست یابند.
از سویی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت در صورت رسیدن به توافق صلح با طالبان، نیروهای نظامی آمریکا در یک منطقه افغانستان حضور خواهند داشت.
او به فاکسنیوز گفت پس از امضای توافقنامه با طالبان، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان با کاهش حدود سی درصدی، به ۸۶۰۰ نفر خواهد رسید.
در همین حال، روزنامه واشنگتنپست به نقل از مقامهای ارشد آمریکایی گزارش داد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در روند مذاکرات صلح افغانستان به حاشیه رانده شده است.
این روزنامه گفت نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به یک نشست مهم در مورد آینده افغانستان در اوایل این ماه آماده میشوند اما جان بولتون به این نشست دعوت نشدهاست.
این روزنامه همچنین نوشته است که آقای بولتون یک نسخه پیشنویس توافقنامه با طالبان را درخواست کرده ولی زلمی خلیلزاد گفته آقای بولتون میتواند آن را در حضور یکی از مقامهای ارشد آمریکایی بخواند و نسخه توافقنامه نباید در اختیارش قرار گیرد.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، آتشبس دائمی، آغاز مذاکرات بینالافغانی و تضمین طالبان مبنی بر عدم استفاده از خاک افغانستان توسط سایر گروههای تروریستی علیه منافع امریکا، از موضوعات مهم گفتگوهای امریکا و طالبان بوده است. طالبان خواستار خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان است، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا بر حضور قوی استخباراتی و ماندن حدود 8600 نظامی این کشور در افغانستان، تأکید کرده است.