صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله طالبان بر شهر کندز؛ یک فرمانده و 34 عضو گروه طالبان کشته شدند

 حمله طالبان بر شهر کندز؛  یک فرمانده و 34 عضو گروه طالبان کشته شدند

وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که شورشیان گروه طالبان از سه بخش بر شهر کندز حمله کردند که در یک بخش از شهر با شکست سنگینی مواجه شدند. همچنین ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده، که یک فرمانده و 34 عضو گروه طالبان در درگیری با
نیروهای امنیتی کشته شدند.
روحالله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع ملی روز شنبه 9 سنبله در یک نشست خبری در کابل در مورد حملات طالبان بر شهر کندوز جزییات داد و گفت که گروه طالبان جمعه شب از سه ناحیه بر شهر کندز حمله کرد که با شکست سنگینی مواجه شد.
آقای احمدزی افزود، شورشیان گروه طالبان در دو ناحیه دیگر شهر در مکانهای عامه المنفعه مثل شفاخانهها کمین گرفته و یا اینکه غیرنظامیان را سپر قرار دادهاند که عملیات به کندی پیش میرود.
او علاوه کرد که به مردم و شهروندان کشور وعده میدهیم که این بار کندز به دست مخالفان مسلح نخواهد افتاد. آقای احمدزی از تلفات دو طرف چیزی نگفت اما تصریح کرد که به شورشیان تلفات سنگینی وارد شده است.
فرمانده پولیس کندز نیز میگوید که جنگ در شهر هست اما قابل نگرانی نیست؛ نیرو به اندازه کافی در شهر آمده است و دشمن تلفات سنگینی داده است.
از سوی دیگر، در پی حمله گروه طالبان به شهر کندز، سرپرستان وزارت دفاع و داخله نیز به این ولایت سفر کردهاند تا مناطق را از نزدیک کنترول و مشاهده کنند.
نهادهای امنیتی نیز میگویند که برای پشتیبانی نیروهای مستقر در کندز، نیروی تازه نفس زمینی و هوایی به شهر کندز اعزام شدهاند و دشمن در حال فرار از منطقه است.
ریاست عمومی امنیت ملی کشور با نشر خبرنامهای نوشته است که قطعه 905 امنیت ملی تلاش مشترک و سریع را جهت کمک به ولایت کندز و عقب زدن حمله طالبان روی دست گرفته و نقش فعال را بازی کرده است.
در خبرنامه امنیت ملی آمده است که قطعه 905 امنیت ملی عملیات های تصفیه و تلاشی را در شهر و حومههای شهر کندز آغاز کرده و با احتیاط لازم تروریستانی را که در اماکن ملکی مخفی شده اند، نشانه میگیرند.
امنیت ملی میگوید: "طالبان تروریست یکبار دیگر به خاطر حفظ خود در اماکن ملکی مخفی شده و به تاسیسات عام المنفعه خسارات وارد کردند که نمونه آن حمله بالای شفاخانه ملکی ولایت کندز است، این مانور وحشت انگیز دشمن، نشانگر ضعفشان در جنگهای جبههای در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است."
از سوی دیگر، ریاست جمهوری نیز با نشر اعلامیهای نوشته است که "گروه طالبان  با حمله بالای شهر کندز به شماری از ساحات مسکونی ملکی و اهداف غیرنظامی آسیب رسانیده و خواستند تا فضای رعب و وحشت را حاکم سازند، اما این حملۀ طالبان با پاسخ جدی و به موقع نیروهای قهرمان امنیتی و دفاعی کشور، دفع و به عقب زده شد."
در اعلامیه آمده است که طالبان با هدف قرار دادن ساحات ملکی و مسکونی، مکانهای عام المنفعه، سپر قراردادن مردم عام و آسیب رساندن به شهروندان، دشمنی خویش را با مردم این سرزمین و ارادۀشان را برای دوام جنگ آشکار کردهاند.
ارگ به نقل از محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور نوشته است که این گونه اعمال طالبان در تضاد با موضوع نشست رهبرانشان که در دوحه در جریان است، میباشد. در حالی که مردم افغانستان خواستار قطع جنگ و رسیدن به صلح پایداراند، صلحی که در آن مردم باعزت زندگی کنند. گفتنی است که نهمین دور گفتگوهای نمایندگان ایالات متحده و طالبان در دوحه قطر بر سر موضوع صلح در افغانستان جریان دارد اما این گروه در کشور در حال نبرد است.
منابع در ریاست جمهوری میگویند که ظاهرا نمایندگان ایالات متحده خواستههای گروه طالبان را قبول نکرده است و این امر باعث شده که این گروه دوباره حملاتش را تشدید کند.
شماری از کارشناسان نظامی و سیاسی اما میگویند که شدت گرفتن حملات طالبان به منظور گرفتن امتیاز در مذاکرات صلح با نمایندگان امریکا است.