صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارگ: در دوحه در مورد نظام آینده کشور گفتگویی نمی‌شود

 ارگ: در دوحه در مورد نظام آینده کشور گفتگویی نمی‌شود

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید، در گفتگوهایی که در دوحه قطر بین نمایندگان طالبان و ایالات متحده جریان دارد، در مورد نظام آینده افغانستان صحبت
نمیشود. طی روزهای اخیر، شماری از رسانههای پاکستانی و برخی از رسانه های داخلی، گزارشهایی را منتشر کردند که گویا گفتگوهای بین نمایندگان ایالات متحده و طالبان بر سر نظام آینده افغانستان است.  سخنگوی ریاست جمهوری اما روز شنبه 9 سنبله در یک نشست خبری در کابل گفت: "متوجه آن گفتهها هستیم که با تأسف توسط حلقات مشخصی که یک همسویی با طالبان دارند، خارج از خود محل مذاکره، صحبتهایی داشتهاند که گویا آنچه که در دوحه اتفاق میافتد ربط دارد به نظام آینده افغانستان. نظام آینده افغانستان را مردم افغانستان تعیین کرده و آن جمهوریت است."
او افزود، خطوط قرمز و حدود مذاکرات حکومت، "جمهوریت" است و قابل تغییر نیست. او پیش از این نیز گفته بود که نقشه راه صلح بر اساس خواستهها شهروندان در جرگه مشورتی صلح ترسیم میشود و جمهوریت نظام، خط سرخ ما است.
آقای صدیقی بار دیگر تاکید کرد، "آوازههایی" که مطرح میشود حقیقت ندارد. در قطر روی چهار موضوع که قبلآ آقای خلیلزاد گفته بود، بحث میشود.
پیش از این زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که در قطر با طالبان بر سر خروج نیروهای امریکایی، آتشبس دایمی، مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان و قرار نگرفتن خاک افغانستان در دست تروریستان؛ بحث میشود.
نهمین دور گفتگوهای نمایندگان ایالات متحده و طالبان در قطر حدود ده روز پیش (22 آگست) آغاز شد و تاکنون جریان دارد. این گفتگوها نتیجه خاصی نداشته است.
صدیق صدیقی سخگوی رئیس جمهوری هفته گذشته گفته بود که تا دو روز دیگر زلمی خلیلزاد به کابل میآید و در مورد گفتگوها به مقامهای حکومت معلومات میدهد اما تاکنون آقای خلیلزاد به کابل نیامده و گفتگوها همچنان جریان دارد.
او همچنان گفت که خلیلزاد پس از پایان این دور گفتوگوها به کابل میآید و حکومت افغانستان را در جریان گفتوگوهایش با طالبان، قرار خواهد داد.
آقای صدیقی در مورد خروج و یا کاهش نیروهای خارجی از کشور، گفت که خروج نیروهای خارجی بر اساس شرایط انجام میشود.
گروه طالبان طی هشت دور گفتگو با نمایندگان ایالات متحده امریکا در دوحه- قطر، تنها بر خروج نیروهای خارجی از کشور تاکید کرده است .
از سوی دیگر اما؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، روز پنجشنبه به رادیوی فاکسنیوز گفت که حتی در صورت توافق با طالبان، ۸۶۰۰ تن از نیروهای امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند. ایالات متحده اکنون حدود چهارده هزار سرباز در کشور دارد.
همچنین رئیسجمهوری آمریکا هشدار داده که اگر حملهای به آمریکا از خاک افغانستان در آینده منشا بگیرد، آنها دوباره با نیرویی به این کشور خواهند آمد که نظیرش در گذشته نبوده باشد.
این سخنان در حالی مطرح میشود که دو روز پیش منابعی به رسانهها در دوحه گفته بودند که متن توافقنامه بین آمریکا و گروه طالبان نهایی شده است و طرفین روی تطبیق دادن متون انگلیسی، فارسی و پشتو در حال کار هستند و این که چه سندی از این زبانها به عنوان متن اصلی توافق به حساب بیاید.
همچنین، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که طرفین تا اول سپتامبر به توافقی دست پیدا کنند.