صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: پیش از آغاز مذاکرات با طالبان فهرست هیأت مذاکره کننده دولت منتشر نمی‌شود

 رئیس جمهور: پیش از آغاز مذاکرات با طالبان فهرست هیأت مذاکره کننده دولت منتشر نمی‌شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور میگوید فهرست هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان، پیش از آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان منتشر نخواهد شد.
آقای غنی، پنجشنبه شب (31 اسد) در یک گفتگوی ویژه با تلویزیون خصوصی "طلوع نیوز" گفت که "این فهرست درست زمانی نشر خواهد شد که دقیقا مذاکرات طالبان با حکومت آغاز شود. او افزود نمیخواهد "فاجعۀ امارات" دوباره تکرار شود.
وزارت دولت در امور صلح چندی قبل اعلام کرد که هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان با گروه طالبان تشکیل شده و شامل 15 نفر است و توازن قومی و سیاسی در این فهرست در نظر گرفته شده است. این وزارت اما نام و مشخصات این افراد را منتشر نکرده است.
پیش از این دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان یک هیأت 250 نفری معرفی کرد که با واکنشها و انتقادات گسترده مواجه شد و سبب شد که سفر این هیأت به دوحه لغو شد.
در روزهای اخیر که احتمال توافق میان طالبان و امریکا افزایش یافته، نگرانیها از به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری و همچنین تغییر نوع نظام سیاسی افغانستان نیز افزایش یافته است.
رئیس جمهور در این گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به پرسشی مرتبط به این نگرانیها گفت که "فیصلۀ ما این است که نظام جمهوری اسلامی افغانستان را حفظ میکنیم...برگزار نشدن انتخابات سبب ایجاد بحران مشروعیت نظام میشود... از اینرو هیچ چیزی نمیتواند انتخابات را به تعویق بیاندازد."
آقای غنی تاکید کرد که تصمیم در مورد تعویق انتخابات افغانستان را مردم میگیرد نه گروه طالبان. او در مورد تضمین شفافیت انتخابان نیز گفت"اگر ملت از انتخابات نظارت داشته باشد، انتخاباتی بهتر و شفافتر از گذشته خواهیم داشت."
در روزهای گذشته نهمین دور مذاکرات میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هیأت گروه طالبان آغاز شد. در این مذاکرات جنرال استکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو و امریکایی نیز حضور دارد.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در یک جدول زمان بندی شده 9 ماهه، از خواستهای جدی طالبان است و تاکنون روشن نیست که در این مورد توافق واضح صورت گرفته است یا خیر.
اما رئیس جمهور در واکنش به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در گفتگو با طلوع نیوز گفت که " هفت ماه پیش من درخواست تقلیل قوا را کردم و در مکتوبی به رئیس جمهور ترامپ روان کردم."
او تأکید کرد که خروج پنج هزار سرباز امریکایی از افغانستان، تغییر بنیادی در وضعیت افغانستان نمیآورد، زیرا نیروهای باقی مانده میتواند نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را مشوره بدهند و حمایت کنند. او افزود که علاوه بر این، نیروهای کشورهای اروپایی نیز در چهارچوب "مأموریت حمایت قاطع" مأموریت شان در افغانستان را ادامه خواهند داد.
پیش از این روزنامه واشنگتنپست گزارش داده بود که بعد از امضای توافق نامه ابتدایی بین طالبان و امریکا، ایالات متحده تعداد سربازان خود در افغانستان را از 14 هزار به 8 تا 9 هزار کاهش خواهد داد.