صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دور نهم مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه آغاز می‌شود

دور نهم مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه آغاز می‌شود

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، اعلام کرده که برای آغاز دور نهم مذاکرات با گروه طالبان، راهی دوحه، پایتخت قطر، شده است.
آقای خلیلزاد دیروز (چهارشنبه، 30 اسد) در صفحه رسمی تویتر خود اعلام کرد که بعد از "یک هفته مؤثر" در واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات با طالبان، به دوحه باز میگردد. او میگوید آمریکا برای توافق آمادهاست و دیده شود که طالبان هم آماده است یا نه.
وزارت خارجه آمریکا آغاز دور نهم مذاکرات زلمی خلیلزاد با گروه طالبان را بخشی از تلاش برای پایان جنگ افغانستان عنوان کردهاست.
این وزارت در اعلامیهای گفتهاست که "او(زلمی خلیلزاد) در کابل با رهبری دولت افغانستان هم رایزنی خواهد کرد تا برای آمادگی همهجانبه به مذاکرات بینالافغانی تشویقشان کند."
ساعاتی پیش از تویت آقای خلیلزاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صحبت با خبرنگاران گفت که میخواهد شماری از نیروهایش را در افغانستان نگه دارد. او همچنین به حضور استخباراتی آمریکا در افغانستان تاکید کرد.
خروج نیروهای خارجی یکی از مهمترین خواستههای طالبان در مذاکراتشان با آمریکا و همچنین از موارد مورد اختلافی در این مذاکرات بودهاست.
در همین حال، طالبان از اعلام نشدن اسامی هیأت مذاکره کننده افغانستان انتقاد کرده است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر نوشتهاست" پنهانکردن نام اعضای جهتهای سیاسی برای مذاکرات بینالافغانی یا به دلیل اختلاف است و یا هم در اختیار حلقه خاص قدرت قرار دارد."
به گفته آقای شاهین، این حلقه نه تیم مشترک از اعضای جهتهای سیاسی را میپذیرد و نه اختیار تصمیمگیری و حمایت احزاب سیاسی را دارد.
سخنگوی طالبان میگوید جهتهای سیاسی پیش از این موقفشان را در این زمینه مشخص کردهاند.
دولت سه هفته پیش از تشکیل فهرست هیات ۱۵ نفری مذاکرهکننده با طالبان خبر داد، اما تاکنون نام و مشخصات این افراد اعلام نشده است.
وزارت دولت در امور صلح گفت در ترکیب این هیات تنوع "سیاسی، اجتماعی و قومی" در نظر گرفته شدهاست.
همچنین این وزارت اعلام کرد که این هیات به نمایندگی از دولت و با در نظرداشت دستآوردهای مردم افغانستان با گروه طالبان مذاکره خواهد کرد.
تاکنون هشت نشست میان دیپلماتهای آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ شش نشست در دوحه قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات.
روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، آغاز مذاکرات بینالافغانی، آتشبس دائمی و ضمانت طالبان مبنی بر استفاده نشدن خاک افغانستان توسط سایر گروههای تروریستی علیه منافع امریکا، موضوعاتی اصلی گفتگوی دیپلماتهای امریکایی و نمایندگان طالبان بوده است.
گفته میشد که در هشتمین دور این نشستها، دو طرف یک توافقنامه ابتدایی را امضا میکنند، اما آنها در پایان این دور اعلام کردند که برای برداشتن گامهای بعدی باید با رهبران شان مشوره کنند.