صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور در مراسم استقلال کشور: انتقام هر قطره خون مردم را خواهیم گرفت

رئیس جمهور در مراسم استقلال کشور:  انتقام هر قطره خون مردم را خواهیم گرفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، در سخنرانی خود در مراسم گرامیداشت از صدمین سال استرداد استقلال کشور، با اشاره به حمله تروریستی بر یک مراسم عروسی در غرب کابل، گفت که انتقام هر قطره خون مردم خود را خواهیم گرفت.
آقای غنی دیروز (دوشنبه، 28 اسد) در این مراسم گفت که "بدبختانه صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان تحت شعاع یک فاجعه قرار گرفت" و دشمنان آزادی، استقلال و مردم نتوانستند جشن استقلال افغانستان را تحمل کنند.
رئیس جمهور در این مراسم گفت که انتقام خون شهروندان را به دو شیوه از تروریستان میگیرد؛ یکی اینکه از نیروهای امنیتی که بر ضد تروریستان مبارزه میکنند، قدردانی میکند و دوم اینکه "لانههای داعش را چه در شرق باشند، چه در شمال و یا در مرکز، ریشه کن و نابود مینمائیم."
حوالی ساعت 11 شنبه شب در نتیجه حمله یک بمب گذار انتحاری بر یک مراسم عروسی در هوتل "شهر دوبی" در مربوطات حوزه ششم شهر کابل، دستکم 63 نفر کشته و 182 نفر دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد و آن را محکوم کرد، اما رئیس جمهور غنی در سخنرانی دیروز خود گفت که " طالبان با انکار از دست داشتن در این حمله از بار ملامتی شانه خالی کرده نمیتوانند، تهداب این چنین کشتار و قتلهای بیرحمانه را آنان نهاده اند. طالبان بارها این چنین حملات ظالمانه، وحشیانه و بی رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده و مسئولیت آن را نیز به دوش گرفته اند."
رئیس جمهور در سخنرانی خود در مراسم گرامیداشت از صدمین سال استرداد استقلال کشور همچنین گفت که "من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشستهایم، با جدیت تعهد میکنم که داعش و تروریستان را ریشه کن کرده و حامیان آنانرا همینگونه، به گلیم غم می نشانیم."
او از مردم خواست که برای "افشا سازی افکار و عناصر داعشی" همکاری کنند و افزود که "همانگونه که غازی امان الله خان در روز اعلام استقلال کشور، شمشیرش را از نیام بیرون کرد، حالا زمان آن فرارسیده است که در صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، ملت شمشیر خویش را علیه هیولای تروریزم بیرون کند و علیه آن مبارزه نماید." آقای غنی از جامعه جهانی نیز خواست که در مقابل اینگونه "اعمال وحشیانه و ضد بشریت" خاموشی اختیار نکند و برای ردیابی لانههای تروریستان و محکوم کردن اعمال آنها "در کنار افغانها بایستند."
او افزود که "جنگ ما با دشمنان بشریت است و باید برای تمام جهان واضح گردد که ملت افغان تنها از استقلال خویش دفاع نمیکند، بلکه در دفاع از بقای بشریت برخواسته است."
تعویق جشن بزرگ صدمین سال استقلال کشور
قرار بود به مناسبت صدمین سال استقلال کشور جشن بزرگی در دارالامان برگزار شود، اما به دلیل حمله مرگبار بر یک مراسم عروسی در غرب کابل و ارجگذاری به شهدای این حادثه، این مراسم به تعویق افتاد.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی تویتر خود اعلام کرد که مراسم بزرگ گرامیداشت از صدمین سال استرداد استقلا کشور در زمان دیگری برگزار خواهد شد.
اما برای گرامی داشت از سالروز استقلال کشور، تنها یک مراسم رسمی با حضور رئیس جمهور غنی و شماری از مقامات عالی رتبه دولتی در قصر دارالامان برگزار شد و آقای غنی در آن سخنرانی کرد.
آقای غنی روز یکشنبه (27 اسد) نیز در واکنش به این حمله، تمام فعالیتهای دفاتر کمپاین خود را در سراسر کشور متوقف کرد.