صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا 29 میلیون دالر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک می کند

امریکا 29 میلیون دالر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک می کند

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل اعلام کرده است که به منظور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، 29 میلیون دالر کمک مالی میکند.
جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل، روز چهارشنبه 26 سرطان، با استقبال از نهایی شدن بودجه انتخابات ریاست جمهوری کشور، گفت که کشورش 29 میلیون دالر به منظور برگزاری انتخابات شفاف به افغانستان کمک میکند.
کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه (24 سرطان)  اعلام کرد که هزینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تامین شده است و انتخابات در زمان مشخص شده، برگزار خواهد شد.
این کمیسیون با نشر اعلامیهای گفته بود که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 149 میلیون دالر هزینه دارد که 90 میلیون دالر آن را حکومت و مابقی آن را جامعه جهانی تامین کرده است.
سفیر ایالات متحده امریکا از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته تا گذشته از تأمین بودجه انتخابات ریاست جمهوری، برای برگزاری این انتخابات دیگر آمادگیهای لازم را نیز روی دست گیرد.
استخدام و آموزش کارمندان کوتاه مدت، نشر فهرست رأیدهندهگان، تکمیل کردن روند خریداری دستگاههای بایومتریک از آمادگیهای است که سفیر آمریکا به آن اشاره کرده است.
به نقل از خبرنامه سفارت امریکا در کابل، جان بس همچنین آگاهیدهی برای مردم از این روند را مهم خوانده و تأکید کرده است که کمیسیونهای انتخاباتی باید مردم افغانستان را در جریان کارهایشان قرار دهند.
کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بود که این کمیسیون متعهد است تا انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری را در ۶ میزان سال ۱۳۹۸ برگزار کند.
اندکی بیشتر از دو ماه به شش میزان (روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) مانده است و قرار است 18 نامزد برای رسیدن به ریاست جمهوری با همدیگر رقابت کنند.
کمیسیون مستقل انتخابات، روز دوشنبه 24 سرطان به ۱۷ تن از نامزدان انتخابات ریاستجمهوری و معاونانشان اعتبارنامه نامزدی توزیع کرد اما یکی از این نامزدان ریاست جمهوری از دریافت اعتبارنامه خودداری کرد. حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در مراسم توزیع اعتبارنامه نامزدی گفت که اعضای این کمیسیون تعهد میسپارند که با درنظرداشت منافع علیای کشور، با بیطرفی و امانتداری کامل برای برگزاری انتخابات شفاف کار خواهند کرد.
محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، محمدحنیف اتمر، رحمتالله نبیل، احمدولی مسعود،  فرامرز تمنا، عبدالطیف پدرام، نورالحق علومی، زلمی رسول، حکیم تورسن، سید نورالله جلیلی، عنایتالله حفیظ، محمدشهاب حکیمی، محمد ابراهیم الکوزی، شیدا محمد ابدالی، غلامفاروق نجرابی و نوررحمان لیوال،  افرادی هستند که در انتخابات ریاست جمهوری خود را نامزد کردهاند.