صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پاکستان : مذاکرات با طالبان، روابط ما را با امریکا بهبود بخشیده است

پاکستان : مذاکرات با طالبان، روابط ما را با امریکا بهبود بخشیده است

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان میگوید که تلاش این کشور برای زمینهسازی گفتگوها میان طالبان و امریکا، منجر به بهبود روابط این کشور با واشنگتن شده است.
این اظهارات در آستانۀ نخستین سفر عمران خان، صدراعظم پاکستان به امریکا مطرح میشود که در آن قرار است آقای خان با دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دیدار کند.
آقای قریشی گفت که در سفر عمران خان به امریکا، روی روابط عمومی دو کشور گفتگو صورت خواهد گرفت، اما تاکید کرد که موضوع مذاکرات صلح با طالبان، از مسایل عمده در این گفتگوها خواهد بود.
او گفت: "پاکستان از تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای دنبال کردن راه حل سیاسی برای افغانستان استقبال کرده است؛ چیزی که در حقیقت از زمان طولانی به این طرف، موضع پاکستان نیز بوده است."
آقای قریشی تاکید کرد که تلاشهای پاکستان برای زمینهسازی گفتگوها میان امریکا و طالبان، "با نیت خوب" صورت گرفته و به آن به عنوان "مسئولیت مشترک" برای تقویت صلح و امنیت در منطقه نگاه میکند.
وزیر خارجه پاکستان گفت: "همگرایی پالیسیهای پاکستان و امریکا در مورد افغانستان، امیدواری را برای حل و فصل منازعۀ افغانستان به وجود آورده است."
پاکستان ظرف ماههای اخیر، در چندین مورد تلاش کرده است نقش خود را در گفتگوهای امریکا و طالبان برجسته کند.
از جمله، مقامات در پاکستان ملا عبدالغنی برادر، از فرماندهان ارشد طالبان را اخیرا از زندان آزاد کردند و او بلافاصله به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شد.
زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پیش از این گفته بود که رهایی ملا برادر از زندانی در پاکستان، به درخواست او صورت گرفته است.
با این حال، دولت افغانستان معمولا از سیاستهای مقامات پاکستانی در قبال صلح افغانستان انتقاد کرده است.