صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۶ میزان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست بین‌الافغانی دوحه ؛ طالبان خواستار امارت اسلامی است

 نشست بین‌الافغانی دوحه ؛ طالبان خواستار امارت اسلامی است

یک منبع معتبر به روزنامه افغانستانما گفت که گروه طالبان در نشست بینالافغانی دوحه، خواستار ایجاد "امارت اسلامی" در افغانستان شده است.
این منبع شام دیروز (دوشنبه، 17 سرطان) گفت که بر اساس گزارشهای که به حکومت افغانستان رسیده، بعد از اینکه گروه طالبان خواستار ایجاد امارت اسلامی در افغانستان شد، نشست متشنج شد.
او گفت که چهرههای سیاسی، فعالان مدنی، زنان و روزنامهنگارانی که از افغانستان در این نشست شرکت کردهاند، خواستار کاهش خشونت در افغانستان شدهاند و بر حفظ آزادی بیان، آزادیهای مدنی و حقوق زنان تأکید کردهاند.
این منبع گفت که دولت افغانستان نیز به شدت با مطرح شدن مسئله امارت اسلامی در این نشست و همچنین در توافقنامه ابتدایی که قرار است تا ماه سپتامبر امضا شود، مخالف است.
نشست بینالافغانی دوحه برای تبادل نظر در مورد صلح میان هیأت افغانستان و نمایندگان طالبان، روز یکشنبه هفته جاری آغاز شد و دیروز نیز ادامه داشت.
رنگین دادفر اسپنتا، وزیر امور خارجه حکومت حامد کرزی، حکمت خلیل کرزی، معاون سیاسی پیشین وزارت امور خارجه، فوزیه کوفی نماینده پیشین بدخشان در مجلس نمایندگان، عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان، حبیبه سرابی، حاجی دین محمد، عطاءالرحمان سلیم و سردار نادر نعیم معاونان شورای عالی صلح، انارکلی هنریار، عبدالسلام ضعیف، محیالدین مهدی، شاه گل رضایی، عبدالله قرلق، شهزاد اکبر، متین بیگ، تیمور شاران، ذکی دریابی و لطف الله نجفی زاده، از جمله کسانی هستند که از افغانستان در این نشست شرکت کردند. شماری از رسانهها در روز دوم این نشست گزارش دادند که طالبان دیدگاه خود در مورد زنان را بیان کردند و گفتند که آنها میتوانند تحصیل کنند، اما باید در صنفهای جداگانه با مردان درس بخوانند.
ذکی دریابی، مدیر مسئول روزنامه "اطلاعات روز" و از اشتراک کنندگان این نشست در گزارشی در این روزنامه نوشته است که "طالبان در برابر سوالهای متعدد و متکثری که از طرف زنان، نمایندههای جامعهی مدنی و عمدتا جوانان مواجه شدند، از پاسخ مورد به مورد خودداری کردند. طالبان برای بیشتر سوالها از نوع نظام آینده گرفته تا بحث آزادیهای مدنی، آزادیهای سیاسی و آزادی بیان، حقوق زنان و اقلیتها و یا هر سوال دیگر، یک پاسخ دارند: «میپذیریم در چارچوب دین مبین اسلام و فقه حنفی."
نشست بینالافغانی دوحه در حالی برگزار شد که هفتمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در این شهر در جریان بود. این نشست برای دو روز متوقف شد و امروز (سه شنبه، 18 سرطان) از سر گرفته خواهد شد.
زلمیخلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در مصاحبهای با بیبیسی گفته است که امریکا میخواهد کشتار در افغانستان هرچه زودتر پایان یابد، اما نمیخواهد که مثل روسیه، افغانستان را بدون دستیابی به صلح رها کند.
او تاکید کرده که اولویت برای آمریکا اینکه دولت افغانستان رو در رو با طالبان وارد گفتوگو شود و پیش از اول ماه سپتمبر توافقی در مورد آینده سیاسی افغانستان به دست آید.