صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۶ میزان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تاسیس کتاب‌خانه‌ای در دایکندی ؛ یادبودی از یک قربانی حمله انتحاری در کابل

تاسیس کتاب‌خانه‌ای در دایکندی ؛ یادبودی از یک قربانی حمله انتحاری در کابل

خانواده نجیبه بهار و شماری از نهادهای فرهنگی به منظور یادبود از نجیبه، کتابخانهای را در ولایت دایکندی تاسیس و افتتاح کردند. این کتابخانه با حضور سید انور رحمتی والی دایکندی افتتاح شد.
سید انور رحمتی، والی دایکندی روز دوشنبه 17 سرطان هنگام افتتاح این کتابخانه ضمن قدردانی از موسسان و خانواده نجیبه بهار، گفت که "با تأسیس این کتابخانه آرمان بلند نجیبه بهار ادامه خواهد یافت و ایجاد این کتابخانه جوابی دندان شکن برای تروریستان و دشمنان خواهد بود."
نجیبه بهار دوره مکتب را در مکتب نسوان غاف ولسوالی شهرستان، دوره لیسانس را در هندوستان و دوره ماستریاش را در کشور جاپان به پایان رساند. او بعد از فراغت، در وزارت معادن شروع به کار کرد.
نجیبه بهار اما در روز دوشنبه، 2 اسد 1396 در یک حادثه تروریستی انتحاری در کابل، با 16 تن از کارمندان وزارت معادن به شهادت رسید.
حسین رضایی یکی از موسسان این کتابخانه گفت که ما این کتابخانه را به دو هدف: گسترش فرهنگ آموزش و مطالعه و مستند سازی هزینه جنگ ایجاد کردیم.
آقای رضایی همچنین افزود که تأسیس این کتابخانه میتواند پاسخی دندان شکن به تروریسم باشد.
در این برنامه شماری از فرهنگیان و اعضای جامعه مدنی، نجیبه بهار را یک الگوی نمونه برای جامعه خواندند و گفتند او کسی بود که برای ارزشهای نوین مبارزه می‌‌کرد.
رحمتالله شریعتی استاد دانشگاه و یکی از فعالان مدنی گفت که نجیبه بهار یک الگو و نمونه برای جوانان و فرهنگیان است، او با استفاده از علم مدرن میخواست بر فرهنگ کهنه و فرتوت کاری ادارات پایان بدهد.
حسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ و مریم حسینی خواهر شهید نجیبه بهار نیز در این برنامه صحبت کردند.
گفتنی است که این مراسم توسط ریاست اطلاعات و فرهنگ به همکاری موسسان کتابخانه برگزار شده بود که شماری از رؤسای ادارات دولتی، جامعه مدنی، فرهنگیان و رسانهها نیز اشتراک کرده بودند.
در این مراسم والی دایکندی به حمله چند روز اخیر گروه طالبان به ولسوالی کجران نیز اشاره کرد و گفت که اداره محلی با امکانات دستداشته شان تلاش دارد تا جنگ کجران را پایان دهد. آقای رحمتی، همچنان از مردم کجران برای حمایت از نیروهای امنیتی نیز ابراز قدردانی کرد.