صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیلزاد: بر سر خروج نیروها از افغانستان توافقی نشده است

خلیلزاد: بر سر خروج نیروها از افغانستان توافقی نشده است

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان گفته که برای دور بعد گفتگو با نمایندگان طالبان در قطر آمادگی میگیرد اما افزوده است که درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافقی صورت نگرفته است.
به نظر میرسد که این توییت آقای خلیلزاد جوابی به سهیل شاهین، سخنگوی دفتر قطر طالبان است که در صفحه توییترش نوشته بود که آمریکا خروج کامل نیروهایش از را افغانستان پذیرفته و وعده داده که در آینده هیچ نوع دخالتی درافغانستان نخواهد کرد.
آقای خلیلزاد در ادامه نوشته است که آمریکا در پیموافقت نامه جامع صلح است نه خروج نیروهایش از افغانستان و موافقتنامه جامع صلح شامل چهار بخش است.
او افزوده که این چهار بخش عبارتند از تضمین مبارزه با "تروریسم،" خروج نیروها از افغانستان، مذاکرات بینالافغانی که منجر به ثبات سیاسی شود و یک آتش بس دائمی و جامع.
آقای خلیلزاد تأکید کرده که طالبان بر سر این ساختار توافق کرده است. او افزوده است تا زمانیکه بر سر همه اینها توافق نشده باشد بر سر هیچ یک از موارد آن به طور جداگانه توافق نخواهد شد.
تا کنون طالبان و آمریکا شش بار در قطر گفتگو کردهاند. در ششمین دور که هفت روز به طول انجامید هردو طرف اعلام کردند که به پیشرفتهایی دست یافتهاند.
قبل از برگزاری این نشست گروه طالبان گفته بود که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، مذاکره خواهد کرد.
آقای خلیلزاد اخیرا در مصاحبهای با تلویزیون خصوصی طلوع نیوز در کابل تأکید کرده بود که آتشبس و نشست بینالافغانی در کنار مسئله خروج نیروهای خارجی و قطع رابطه طالبان با گروههای تروریستی از موضوعات اصلی گفتوگوهای آمریکا با طالبان است و بدون توافق در مورد یک یک این مسائل، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود.
طالبان تاکنون حاضر نشده است که رو در رو با نمایندگان دولت افغانستان دیدار کند. حتی در نشست اخیر که چند روز قبل در مسکو برگزار شد، این گروه با حضور محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و نیز حضور سفیر افغانستان در مسکو، در آن نشست مخالفت کرد.