صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مشاور امنیت ملی کشور: روزانه دست‌کم 50 نفر در افغانستان کشته می‌شوند

مشاور امنیت ملی کشور:  روزانه دست‌کم 50 نفر در افغانستان کشته می‌شوند

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور میگوید که روزانه دستکم 50 نفر در مبارزه با تروریزم در افغانستان، کشته میشوند.
آقای محب که دیروز (سه شنبه، 28 جوزا) در دهمین نشست امنیتی "اوفا" در روسیه سخنرانی می کرد، گفت که این تعداد قربانی در روز، نشان میدهد که افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد.
او مشخص نکرده که این آمار مربوط نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است یا غیرنظامیانی را که در جنگ کشته میشوند، نیز شامل میشود.
حکومت تاکنون آمار رسمی قربانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را اعلام نکرده است، اما پیش از این، رئیس جمهور غنی گفته بود که در چهار سال حکومت او، 45 هزار تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشته شدهاند.
مشاور امنیت ملی کشور همچنین گفت که "تروریستان و قاچاقبران مواد مخدر، دو روی یک سکه هستند" و افزود که مواد مخدر منبع اصلی درآمد مالی گروههای تروریستی است که سالانه به میلیاردها دالر میرسد. او گفت که مبارزه با تروریزم و مواد مخدر باید در اولویت کاری کشورها قرار داشته باشد و نیاز به اقدامات منسجم و مشترک دارد. آقای محب افزود که مبارزه با جرایم مالی برای تأمین امنیت ملی کشورها امری کلیدی است و تأکید کرد که "مبارزه با پولشویی، معاملات پولی غیرقانونی از طریق سیستمهای حواله راجسترنشده، تمویل تروریزم از طریق اقدامات به اصطلاح خیریه در منطقه که از آن نظارتی صورت نمیگیرد، الزامی است."
مشاور امنیت ملی کشور همچنین بر همکاریهای سرحدی (مرزی) میان کشورها تأکید کرد و گفت که "هزاران تن در منطقه، برای پیوستن به گروههای تروریستی به صورت غیرقانونی از سرحدات عبور و مرور میکنند، آموزش میبینند و شهروندان ما را هدف قرار میدهند. از همین رو همکاری مشترک در راستای مدیریت سرحدات در منطقه، تشریک معلومات در زمان معین، تجهیز قوای سرحدی با تکنالوژی مورد نیاز جهت مبارزه با تهدیدات هایبریدی، ضروری و حیاتی می‌‎باشد."
آقای محب جرایم سایبری (انترنیتی) را ابزار دیگر جنگ هایبریدی (ترکیبی) عنوان کرد که کشورها را تهدید میکند و افزود که "افغانستان آماده است تا از طریق همکاریهای دوجانبه و منطقهای، استفاده از فضای سایبری توسط عناصر مخربی که منجر به ایجاد دهشت و مانع پیشرفت جوامع ما میگردند را محدود ساخته و آن را از بین ببرد."
دهمین نشست نمایندگان عالی امنیتی کشورهای پنج قاره جهان با عنوان "نشست امنیتی اوفا" در شهر اوفا مرکز جمهوری باشقیرستان روسیه برای دو روز برگزار شده است. موضوع این نشست "تضمین امنیت ملی و توسعه اقتصادی پایدار در مقابله با تهدیدات هایبریدی" است.