صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: بریتانیا و کشورهای دوست برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان پیام واحد داشته باشند

 رئیس جمهور:  بریتانیا و کشورهای دوست برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان  پیام واحد داشته باشند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور از بریتانیا و سایر کشورهای دوست افغانستان خواسته است که برای آغاز مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان "پیام واحد و صدای منسجم" داشته باشند.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی در دیدار با جرمی هنت، وزیر دولت بریتانیا در امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع، این مسئله را مطرح کرده است. این دیدار دیروز (دوشنبه، 27 جوزا) در محل اقامت رئیس جمهور غنی در شهر لندن انجام شده است.
در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که دو طرف در این دیدار در رابطه با پروسه صلح و انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس جمهور غنی گفته است که افغانستان در راستای رسیدن به صلح دائمی، دستاوردهای چشمگیر داشته است و خواستار پیام واحد و منسجم بریتانیا و سایر کشورهای دوست افغانستان برای آغاز مذاکرات مستقیم میان طالبان و دولت افغانستان شده است. آقای غنی همچنین از وزیر دولت بریتانیا در امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع، خواستار همکاری برای تأمین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری شده است.
وزیر دولت بریتانیا در امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع از تلاشهای رئیس جمهور غنی برای رسیدن به صلح قدردانی کرده و گفته که کشورش آماده هرنوع همکاری در راستای تأمین صلح دائمی در افغانستان است.
رئیس جمهور غنی چند روز قبل در کنفرانس سازمان همکاریهای شانگهای نیز خواستار ایجاد اجماع منطقهای و بینالمللی برای تأمین صلح در افغانستان شده بود و گفته بود که باید موضوع وابستگی طالبان به حامیان آنها، حل شود.
بعد از گماشته شدن زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان، او تاکنون شش بار با گروه طالبان برای پایان جنگ افغانستان و امضای توافقنامه صلح، گفتگو کرده است، اما این گروه هنوز حاضر نشده است که با دولت افغانستان به صورت مستقیم گفتگو کند.
حکومت افغانستان میگوید که باید جامعه جهانی بر کشورهای حامی گروه طالبان فشار وارد کند تا این گروه را وادار به مذاکره مستقیم با دولت افغانستان کنند.