صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ عقرب ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هیات طالبان به رهبری ملابرادر به چین رفته است

هیات طالبان به رهبری ملابرادر به چین رفته است

یک هیات از دفتر سیاسی طالبان در قطر به رهبری ملا عبدالغنی برادر برای دیدار با مقام های چینی به بیجینگ رفته است. پس از نشست "بین الافغانی مسکو"، این دومین سفر ملا برادر رییس دفتر سیاسی طالبان به یکی از کشورهای منطقه است.
یک منبع نزدیک به طالبان روز دوشنبه (۲۷ جوزا) به صدای امریکا گفته که این هیات گروه طالبان با مقامهای آن کشور دربارۀ گفتگوهای صلح افغانستان بحث و رایزنی خواهند کرد.
این منبع که خواسته نامش گرفته نشود، در باره آجندای این سفر هیات طالبان چیزی نگفته است.
گروه طالبان تا اکنون سفر ملابرادر به چین را به گونه رسمی تایید و یا رد نکرده اند. در همین حال، سید اکبر آغا، یکی از فرماندهان پیشین طالبان میگوید که نمایندگان طالبان در دفتر سیاسی این گروه در قطر با سفر به برخی از کشورهای منطقه میکوشند دیدگاهای شان را در باره گفتگوهای صلح افغانستان شریک کنند. به گفته او طالبان نیز تلاش دارند تا پس از توافق صلح، همکاریهای کشورهای منطقه را جلب کنند.
وزارت خارجه کشور تا اکنون در باره سفر هیات طالبان به چین چیزی نگفته است.
پیش از این، شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین در دیدار با رئیس جمهور غنی در قرغیزستان گفته بود که کشورش آماده است تا افغانستان را برای رسیدن به صلح همکاری کند. رئیس جمهور چین نقش پاکستان را در این گفتگوها اثرگذار دانسته و گفته است که بیجینگ تلاش خواهد کرد تا پاکستان را برای همکاری روند صلح افغانستان تشویق کند.