صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کمیسیون انتخابات: ۶۵مرکز ثبت نام رای‌دهند‌گان بسته مانده‌ است

کمیسیون انتخابات:  ۶۵مرکز ثبت نام رای‌دهند‌گان  بسته مانده‌ است

کمیسیون مستقل انتخابات، میگوید که از ۴۵۸ مرکز ثبت نام رأیدهندگان در ۳۳ ولایت کشور ۶۵ مرکز آن بسته مانده است.
مسئولان این کمیسیون میگویند که ۲۶مرکز به دلیل ناامنیها و به ۳۹ مرکز دیگر تاکنون مواد ثبت نام نرسیدهاست.
کمیسیون مستقل انتخابات، روند ثبت نام تقویتی رأیدهندگان برای انتخابات ریاستجمهوری را سه روز پیش آغاز کرد.
حبیب الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات به طلوع نیوز گفته است: «ما در تمام ۳۳ ولایت افغانستان ۴۵۸مرکز برای ثبت نام داریم ... اکنون تقریبأ به ۳۹۳ مرکز مواد انتقال شده و ثبت نام جریان دارد.» از این میان، روند ثبت نام در ولایت غزنی باید عمومی باشد؛ چون انتخابات مجلس نمایندگان در این ولایت برگزار نشد و هیچکسی برای شرکت در انتخابات ثبت نام نکردند. مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که تنها به ولسوالیها مالستان و جاغوری ولایت غزنی مواد ثبت نام رسیدهاست و تلاشها جریان دارد تا در ولسوالیهای دیگر نیز مواد فرستاده شود.
در سه روز گذشته که روند ثبت نام تقویتی در ۳۳ ولایت آغاز شدهاست، حضور مردم در مرکزهای ثبت نام کمرنگ بوده‌‎است.
کمیسیون مستقل انتخابات پیش از آغاز این روند، دربارۀ چگونگی آغاز ثبت نام رأیدهندگان هیچ آگاهیدهی نکردهاند و اکنون این نهاد از حضور کمرنگ مردم در مرکزهای رأیدهی نگران است.
صمیم، کارمند بخش ثبت نام رأیدهندگان گفته است: «روند ثبت نام بهگونۀ عادی به پیش میرود اما تغییراتی که آمده این است که این بار کسانی باید ثبت نام کنند که در گذشته نتوانستند و یا در خارج بودند، یا سن شان کم بود – پایین تر از ۱۸ سال – و حالا پوره کردهاند و کسانیکه از یک محل به محل دیگر میروند، میتوانند ثبت نام کنند.»
عالیه صفر، کارمند دیگر این بخش نیز افزوده است که: «کسانی که شناسنامۀ شان استیکر دارد هیچ مشکلی نیست. کسانیکه تذکرۀ شان استیکر ندارند، بیایند. کسانیکه محل خودرا تغییر بدهند و یا نام و سن خودرا تغییر بدهند ما با آنها همکاری میکنیم.»
ثبت نام تقویتی رأیدهندگان و ثبت نام رأیدهندهگان در ولایت غزنی تا روز اول ماه سرطان ادامه دارد. کمیسیون مستقل انتخابات، میگوید که پیش از این در حدود 9 میلیون تن برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان ثبت نام کردهاند و اکنون نیز انتظار میرود که در حدود دو میلیون تن ثبت نام کنند.