صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تأکید وزیر خارجه امریکا بر برگزاری نشست بین‌الافغانی دوحه

 تأکید وزیر خارجه امریکا بر برگزاری نشست بین‌الافغانی دوحه

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، بر برگزاری نشست بینالافغانی دوحه تأکید کرده است.
بر اساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، آقای پمپئو روز 20 اپریل با رئیس جمهور غنی گفتگو کرده و تأسف امریکا از تعویق نشست بین الافغانی دوحه را، ابراز کرده است.
وزارت خارجه امریکا گفته است که آقای پمپئو و رئیس جمهور غنی موافق هستند که نشست دوحه، فرصت مهمی برای پیشبرد روند صلح افغانستان است.
وزیر خارجه امریکا طرفهای شرکت کننده در این نشست را تشویق کرده که روی فهرست اشتراک کنندگان توافق کنند، تا نشست بینالافغانی دوحه در زودترین فرصت ممکن، برگزار شود.
کنفرانس دوحه بین هیأت دولت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان، قرار بود در 20 و 21 اپریل برگراز شود. دولت افغانستان یک هیأت 250 نفری را برای اشتراک در این کنفرانس تعیین کرده بود، اما دولت قطر فهرست این هیأت را نپذیرفت و لیست دیگری به دولت افغانستان که از سوی حکومت رد شد و در نتیجه قطر نشست دوحه را لغو کرد.
محکوم کردن عملیات بهاری طالبان
وزیر امور خارجه امریکا همچنین در گفتگو تلفنی با رئیس جمهور غنی، آغاز حملات بهاری طالبان بنام "الفتح" را نیز محکوم کرده است.
در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده که آقای پمپئو ضمن محکوم کردن عملیات بهاری طالبان، بر همبستگی دولت امریکا با مردم افغانستان در راستای رسیدن به یک توافق صلح جامع که منجر به پایان دادن به خشونت و ویرانی شود، تأکید کرد.
گروه طالبان روز 23 حمل، آغاز عملیات بهاری خود زیر نام "الفتح" را اعلام کردند. این عملیات در حالی اعلام شد که این گروه در حال مذاکره با امریکا برای پایان دادند به جنگ افغانستان هستند.
دو طرف تاکنون پنج بار گفتگو کردهاند و بعد از پنجمین دور گفتگوی آنها که 16 روز به طول انجام، گزارشهای نشر شد که دو طرف روی پیشنویس طرح خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تضمین طالبان برای جلوگیری از استفاده گروههای تروریستی از خاک افغانستان بر علیه منافع امریکا، توافق کردهاند. گفته میشود که نهایی سازی این توافقات مشروط به آغاز گفتگوهای بینالافغانی و برقراری آتشبس است.