صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معاون رئیس جمهور بر گسترش همکاری‌ها بین افغانستان و پاکستان تأکید کرد

 معاون رئیس جمهور بر گسترش همکاری‌ها بین افغانستان و پاکستان تأکید کرد

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در دیدار با هیأت دولت پاکستان در کابل، بر گسترش همکاریهای متقابل بین دو کشور، تأکید کرده است.
بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری، آقای دانش دیروز (یکشنبه، اول ثور) با علی محمد خان، وزیر امور پارلمانی دولت پاکستان، زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل و اعضای هیأت این کشور، دیدار کرده است.
معاون دوم ریاست جمهوری در این دیدار از  "کمکهای دولت و مردم پاکستان در زمینههای مختلف به خصوص در عرصه همکاری با مهاجران افغان، همکاریهای اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور از جمله کمک دولت پاکستان در اعمار شفاخانه محمد علی جناح در غرب کابل" قدردانی کرده است.
آقای دانش دولت و مردم افغانستان و پاکستان را "دوستان خوب منطقوی" توصیف کرده و بر گسترش همکاریهای متقابل، به ویژه نقش دولت پاکستان در روند صلح افغانستان، تأکید کرده است.
محمد علی خان، وزیر امور پارلمانی دولت پاکستان در این دیدار گفته است که "افغانستان خانه دوم مردم کشورش است" و افزوده که دولت پاکستان "ضمن احترام به حاکمیت ملی افغانستان، باور دارد که ثبات افغانستان به نفع ثبات و امنیت کل منطقه است."
او از ادامه همکاریهای دولت پاکستان در زمینه فراهمآوری خدمات صحی در افغانستان، همکاریهای فرهنگی، اقتصادی و کمک به نظام معارف کشور خبر داده گفته که علاوه بر اعمار شفاخانه محمد علی جناح در غرب کابل، دولت پاکستان با اعمار شفاخانۀ دیگری در ولایت لوگر و همچنین یک مرکز خدمات صحی در شهر جلال آباد، تلاش می کند که روند کمکهای آن کشور برای فراهم شدن خدمات صحی به مردم افغانستان همچنان ادامه یابد.
شفاخانه دوصد بستر محمد علی جناح که در حوزه سیزدهم شهر کابل با کمک 24 میلیون دالری پاکستان ساخته شده، روز شنبه توسط معاون دوم ریاست جمهوری افتتاح شد و هیأت دولت پاکستان این شفاخانه را رسما به وزارت صحت عامه کشور تحویل داد.
معاون دوم ریاست جمهوری در سخنرانی خود در مراسم افتتاح این شفاخانه نیز از کشور پاکستان بخاطر ساخت آن تشکر و قدردانی کرده بود و گفته بود که نامگذاری این شفاخانه به اسم محمد علی جناح، مؤسس و قائد اعظم پاکستان، "نشان دهنده احترام عمیق مردم افغانستان به تاریخ و شخصیتهای ملی پاکستان است و روابط دو کشور و دو ملت برادر را بیش از پیش عمیق و گسترده خواهد ساخت."
همچنین وزیر امور پارلمانی دولت پاکستان گفت بود که افتتاح این شفاخانه یک گام مؤثر برای همدلی میان مردم افغانستان و پاکستان است.
شفاخانه محمد علی جناح دوصد بستر دارد و در سه منزل ساخته شده است. تهداب این شفاخانه حدود ده سال قبل گذاشته شده بود و زمان طولانی را دربر گرفت تا به بهرهبرداری برسد.