صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امارات از صلح به رهبری حکومت افغانستان حمایت می‌کند

امارات از صلح به رهبری حکومت افغانستان حمایت می‌کند

ولیعهد امارات متحده عربی اعلام کرده که این کشور از روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان، حمایت میکند. بر اساس اعلامیه مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی، در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور گفته است که "صلح در منطقه، مستلزم صلح و ثبات در افغانستان است."
رئیس غنی صبح دیروز (یکشنبه، 26 حوت) در رأس یک هیأت عالی رتبه دولتی به امارات متحده عربی رفت و با ولیعهد آن کشوردیدار کرد. آنها در این دیدار روی توسعه مناسبات دوجانبه، بحث و گفتگو کردند.
آقای غنی در این دیدار از حمایت دوامدار امارات متحده عربی برای تأمین صلح در افغانستان تشکر کرده و گفته است که به "نقش حیاتی امارات متحده عربی در روند صلح و آوردن رفاه در کشور، باور کامل دارد."
ارگ ریاست جمهوری کشور نوشته است که دو جانب در این دیدار تعهد شان را در راستای مبارزه با تروریزم تجدید کردند و رئیس جمهور غنی از تعهد امارات متحده عربی در زمینه توسعه بیشتر همکاریها در راستای بالابردن ظرفیت افغانستان در امر مبارزه با تروریزم، قدردانی کرده است.
دو طرف همچنین بر افزایش تلاشهای همهجانبه برای پیشرفت تجارت و سرمایهگذاری بین افغانستان و امارات متحده عربی تعهد سپردند و در این راستا، از امضای تفاهمنامهها بین دو دولت در زمینههای انکشاف انرژی، زراعت، معادن، معارف، فرهنگی و ورزش استقبال کردند. ارگ ریاست جمهوری بعد از سفر رئیس جمهور به امارات متحده عربی، اعلام کرد که طی این سفر، دو طرف یک اعلامیه مشترک منتشر خواهند کرد و همچنین شش تفاهمنامه در بخش فرهنگی، معارف، ورزش، معادن، انرژی و زراعت بین مسئولین دو کشور، امضا خواهد شد. افغانستان و امارات متحده عربی در چند سال اخیر روابط سیاسی و اقتصادی خود را گسترش داده و یک دهلیز هوایی از افغانستان به امارات متحده، باز شده و اموال تجارتی افغانستان را به این کشور انتقال میدهد.