صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت خارجه: اظهارات عمران خان مداخله صریح در امور افغانستان است

وزارت خارجه:  اظهارات عمران خان مداخله صریح  در امور افغانستان است

وزارت امور خارجه کشور اظهارات اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان را "مداخله صریح" در امور داخلی افغانستان دانسته است. وزارت خارجه کشور دیروز (شنبه، 25 حوت) اعلام کرد که مستشار سفارت پاکستان در کابل را احضار کرده و "اعتراض شدید" خود را نسبت به اظهارات اخیر عمران خان، ابراز کرده است. نخست وزیر پاکستان در تازهترین اظهارات خود، با اشاره به پنجمین دور گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، گفته است که به  زودی صلح در افغانستان تأمین و یک حکومت جدید ایجاد خواهد شد.  او افزوده که "اگر خواست خدا بود، برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در صلح کنارهم زندگی خواهند کرد. یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد، حکومتی که از همه افغانها نمایندگی خواهد کرد."
وزارت خارجه کشور از مستشار سفارت پاکستان خواستار وضاحت این اظهارات نخست وزیر آن کشور شده و آن را مداخله صریح در امور داخلی افغانستان دانسته است.
روابط افغانستان و پاکستان در سال‌‎های اخیر تنشآلود بوده است. حکومت افغانستان پاکستان را متهم به مداخله در امور داخلی کشور میکند و میگوید که این گروه به تروریستانی که علیه حکومت افغانستان و نیروهای بینالمللی میجنگند، پناهگاه امن و تجهیزات فراهم میکند.
ایالات متحده امریکا نیز پاکستان را متهم به حمایت و پناه دادن به تروریستان کرده است و حتی بخشی از کمکهای نظامی خود به این کشور را قطع کرده است.
علاوه بر این، مقامات افغانستان میگویند که طالبان به دستور پاکستان جنگ در افغانستان را ادامه میدهند و این کشور نمیخواهد که این گروه پشت میز گفتگو با دولت افغانستان بنشیند.
اما مقامات پاکستانی در ماههای اخیر که مذاکرات صلح شدت گرفته، اعلام کردند که آنها زمینه دیدار نمایندگان طالبان و امریکا را در امارات متحده عربی فراهم کردند و تلاش میکنند که افغانستان را برای رسیدن به صلح، همکاری کنند.