صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایندگان مجلس: نشر گزارش ديدبان حقوق بشر در مورد سرپرست وزارت دفاع توطئه سیاسی است

نمایندگان مجلس: نشر گزارش ديدبان حقوق بشر در مورد سرپرست وزارت دفاع توطئه سیاسی است

برخی اعضای مجلس نمایندگان، گزارش دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی کشور را به نقض حقوق بشرى متهم کرده است، دسیسه و نشر آن را به اساس خواست استخبارات منطقه خواندند.
دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد، اخيرا با نشر یک سند رسمی دولت کانادا، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی را به عنوان عامل جنایات جنگی و ناقض حقوق بشر قلم داد کرده و نوشته است خالد در زمانى که والی کندهار بود، به داشتن زندان های شخصی و مفقود شدن شماری از افراد، بد رفتاری با مردم و تهدید خانواده های قربانیان متهم شده است.
منبع گفته است که این اسناد، در آن زمان که اسدالله خالد به عنوان والی کندهار کار می کرد و نیروهای کانادایی در آن ولایت مستقر بودند تهیه شده است.  منبع در گزارش نوشته است که حکومت افغانستان، اراده برای محاکمه خالد ندارد و از این رو دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، از کشورهای کمک کننده به افغانستان خواستار همکاری در راستای محاکمه کردن خالد شده اند.
به گزارش پژواک، در نشست دیروز مجلس نمایندگان نیز روی نشر این گزارش بحث صورت گرفت. سید محمد آخندزاده نماینده مردم کندهار در نشست دیروز این مجلس گفت: «ما نمی دانیم که چرا حقوق بشر، همیشه پشت مجاهدین و مسلمانان را گرفته است، این گزارش به اساس خواست استخبارات منطقه نشر شده تا خالد که یکی از چهره های ضد پاکستان است، نتواند ایفای وظیفه کند.»
عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در این مجلس گفت هر کسی که در افغانستان متعهد به افغانستان و منافع ملی باشد، ناقض حقوق بشر شمرده می شود.
او نیز نشر این گزارش را دسیسه استخبارات منطقه در برابر خالد خواند و گفت که خالد، یک شخص قابل قدر است و باید از او حمایت شود. عبدالقادر قلات وال نماینده مردم زابل نیز گفت: «وقتی که بالای خالد حمله انتحاری شد، حقوق بشر کجا بود که صدایش را بلند می کرد، حالا که او حالت نیروهای امنیتی را از دفاعی به تعرضی مبدل ساخت، او را ناقض حقوق بشر اعلام می کند؛ این گزارش در این وضعیت بیانگر این است که به اساس فرمایش برخی حلقات نشر شده تا وضعیت نیروهای امنیتی تغییر نکند.»
او افزود که در دوران حکومت هاى احزاب خلق و پرچم، هزاران تن زنده به گور شدند؛ اما  دیروز عاملین آنان برعلاوۀ اینکه به نقض حقوق بشر متهم نشدهاند، در پست های بلند دولتی ایفای وظیفه می کنند.
قلات وال خاطرنشان کرد که دیده بان حقوق بشر، با اتهام های پوچ و سیاسی خود، در صدد بی اعتبار ساختن خالد می باشد.
شماری از اعضای دیگر مجلس نیز اظهارات مشابه داشتند.
عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان نیز نشر گزارش ديده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد خالد را محکوم کرد و گفت که نشر این گزارش، یک توطیه سیاسی است.
وی نیز ضمن اعلام حمایت از نیروهای امنیتی افغان و رهبری آنها گفت که این گزارش، به اساس خواست استخبارات منطقه به دلیل اینکه خالد حالتی دفاعی نیروهای امنیتی را به حالت تعرضی تغییر داده است، نشر شده است. این در حالی است که روز گذشته، برخی اعضای مشرانوجرگه نیز نشر گزارش يادشده را مغرضانه و بی اساس خوانده بودند.