صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عرضه خدمات صحی در شفاخانه حوزوی هرات پولی می‌شود

عرضه خدمات صحی در شفاخانه حوزوی هرات پولی می‌شود

مسئولان شفاخانه حوزوی هرات می گویند که قرار است تا روز 20 قوس، برخی خدمات صحی در این شفاخانه در بدل پول عرضه گردد.
عبدالحکیم تمنا رئیس صحت عامه ولایت هرات به پژواک گفته که طرح پولی شدن ارائه خدمات صحی در شفاخانه حوزوی هرات و هشت شفاخانه دولتی دیگر در هشت ولایت کشور دو سال پیش از سوی وزارت صحت عامه مطرح شده است.
موصوف افزوده که به دنبال کمبود منابع مالی بودجه و کاهش کمک های خارجی به سکتور صحت، این طرح از ۲۰ قوس ماه جاری در این ولایت ها عملی می گردد.
او با بیان این که مقدار پولی که از مردم اخذ می گردد، به مراتب ارزانتر از شفاخانه های خصوصی است، افزود که از افراد فقیر و بی بضاعت فیس گرفته نمی شود.
وی علاوه کرده که خدمات عاجل، خدمات ولادی نسایی و ارایه خدمات در ۱۱۰ مرکز صحی در ولسوالی ها شامل این طرح نیست.
وی همچنان می گوید که پول جمع آوری شده از طریق مستوفیت هرات به عواید ملی واریز می گردد.
با این حال، غلام حبیب هاشمی عضو شورای ولایتی هرات می گوید که شفاخانه حوزوی هرات نباید از بیماران پول بگیرد، چرا که اکثر مراجعین این شفاخانه را افراد بی بضاعت تشکیل می دهند.
وی افزود: «بیشتر بیماران توانایی پرداخت پول را در شفاخانه حوزوی ندارند، تا از خدمات آن استفاده کنند، بناً نباید از این بیماران در بدل خدمات صحی پول گرفته شود.»
در همین حال شماری از شهروندان ولایت هرات از این اقدام شفاخانه حوزوی شاکی اند.
بصیراحمد محمدی یک تن از شهروندان ولایت هرات گفت: «حکومت هر روز به اشکال مختلف از مردم پول می گیرد و هر گز به فکر زمینه کار به مردم نبوده، گرفتن پول از کریدیت های موبایل کم بود که حالا شفاخانه دولتی را هم پولی کردند.»
وی از حکومت خواست تا طرزالعمل های خود را مطابق به درآمد مردم سنجیده و بعداً عملی نماید.
شیر آقا یکی دیگر از باشنده های ولایت هرات گفت: «حکومت هر روز به فکر خالی کردن کیسه های مردم است، کاش به فکر ایجاد شغل به مردم باشد، همین را کم داشتیم که شفاخانه دولتی را پولی بسازد؛ این حکومت کدام خدمتی نکرده، هر روز به فکر پر کردن جیب های خود است.»
شفاخانه مرکزی هرات بزرگترین شفاخانه دولتی در حوزه غرب کشور است.