صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ائتلاف بـزرگ ملی افغانستان از بایومتریک شدن رأی‌دهندگان استقبال کـرد

ائتلاف بـزرگ ملی افغانستان از بایومتریک شدن رأی‌دهندگان استقبال کـرد

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان بعد از آنکه حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که در روز انتخابات پارلمانی، رأیدهندگان بایومتریک میشوند، این اقدام استقبال و اعتراضاتش را متوقف کرد.
این ائتلاف، روز دوشنبه 2 میزان با برگزاری یک نشست خبری در کابل، گفت که از این تصمیم حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات استقبال میکنیم و مانع کار دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات نمیشویم.
هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، در ادامه کشمکشها بر سر نحوه برگزاری انتخابات، دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در ولایتهای بلخ، قندهار و هرات را مسدود کرده بودند.
همایون همایون، عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، در این نشست گفت که حال که حکومت به دو خواست ائتلاف جواب مثبت داده، اقدامات مدنی خود را متوقف میکنیم.
زمینه سازی نظارت تاثیر گذار احزاب و جامعه مدنی از تمام پروسههای انتخابات و برگزاری انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک، دوخواست ائتلاف بزرگ ملی بوده است.
کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه (31 سنبله) اعلام کرد که بررسیها روی استفاده از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات پیش رو را آغاز کرده و 70 درصد کار پیش رفته است. مسئولان این کمیسیون گفتند که اگر هزینه مالی این سیستم را حکومت بپردازد، از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی استفاده خواهد شد.
شماری از کارشناسان اما بعد از این اعلام کمیسیون، مدعی شدند که کمیسیون تصمیم بر فریب ائتلاف و مردم افغانستان دارد و امکان برگزاری انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک وجود ندارد.
آقای همایون که به نمایندگی از ائتلاف بزرگ ملی سخنرانی میکرد، گفت که اکنون از حکومت و کمیسیون میخواهیم که هر چه زودتر جزئیات میکانیزم تطبیق بایومتریک و زمینه سازی نظارت را به مردم اعلام کنند.
این عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، افزود که باید ائتلاف با حکومت و کمیسیون نشستی برگزار کنند تا در نحوه اجرای طرح به تفاهم برسند و ما را قناعت بدهند.
کمیسیون انتخابات از نهایی شدن بررسیهای تخنیکی کمیسیون روی استفاده از بایومتریک تا یک هفته آینده خبر داده و تاکید کرده است که به همین منظور با احزاب سیاسی نیز یک نشست مشورتی دایر خواهد شد.
کمیسیون انتخابات همچنین گفته است که برای تطبیق سیستم بایومتریک با یک شرکت آلمانی وارد گفتگو شده و این شرکت نیز موافقت کرده است تا سیستم بایومتریک را به میزان محلات رای دهی در اختیار کمیسیون قرار دهد.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان بیش از یک ماه پیش، اعلام کرده بود که در روند برگزاری انتخابات امکان تقلب وجود دارد و سه خواست عمده را مطرح کرد. برگزاری انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک، نظارت احزاب و تغییر نظام انتخاباتی از خواستهای این ائتلاف بود.
اکنون حکومت و کمیسیون به طور نسبی دو خواست ائتلاف بزرگ ملی افغانستان را پذیرفته است اما در مورد تغییر نظام انتخاباتی اقدامی نکرده است.
همایون همایون در مورد تغییر نظام انتخاباتی خطاب به حکومت و کمیسیون انتخابات گفت: "خواست معقول احزاب و جریانهای سیاسی در مورد تغییر نظام انتخاباتی از سیستم رای غیر قابل انتقال (SNTV ) به رای قابل انتقال (MDR ) را نیز لبیک بگویند."
کمیسیون انتخبات پیش از این هر سه خواست ائتلاف بزرگ ملی افغانستان را رد کرده و گفته بود که زمانی برای این خواستها نداریم. اکنون مقامات کمیسیون میگوید که تغییر نظام انتخاباتی از صلاحیتهای کمیسیون نیست.