صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع از مانور نظامی روسیه و تاجکستان استقبال کرد

وزارت دفاع از مانور نظامی روسیه و تاجکستان استقبال کرد

وزارت دفاع کشور از مانور نظامی روسیه و تاجکستان در مناطق مرزی با افغانستان، برای جلوگیری از نفوذ طالبان به آسیای میانه، استقبال کرد.
روسیه و تاجکستان قرار است یک مانور نظامی مشترک را به منظور جلوگیری از حملات احتمالی گروه طالبان به کشورهای آسیای میانه، در خاک تاجکستان برگزار کنند. این مانور چهار روزه در منطقه گورنو بدخشان کشور تاجکستان که با ولایت بدخشان افغانستان هم مرز است، برگزار میشود.
وزارت دفاع کشور از این اقدام روسیه و تاجکستان استقبال کرده و نوشته است که تاجکستان، برای مبارزه علیه تروریزم آمادگیهای خود را در قالب مانورهای نظامی اعلان میدارد و روحیه مشترک علیه تروریزم را به تصویر میکشد.
این وزارت روز پنجشنبه 28 سرطان، با نشر خبرنامهای نوشته، واضح است که افغانستان در مبارزه با تروریزم در خط مقدم قرار داشته و در این عرصه قربانیهای زیادی را متقبل شده، اما تاکید ما همیشه این بوده و است که تروریزم یک تهدید منطقهای و فرا منطقهای است و مبارزه همگانی و مشترک منطقهای و جهان را میطلبد.
این وزارت میگوید ما صمیمانه از همه کشورهای منطقه برای مبارزه علیه تروریزم دعوت میکنیم و میخواهیم تا همه کشورهای منطقه و جهان در مبارزه علیه تروریزم، افغانستان و منطقه را همکاری کنند.
کشور تاجکستان در قسمت شمال کشور با افغانستان مرز مشترک دارد. با افزایش ناامنی در شمال کشور، تاجکستان و ازبکستان تاکنون نگرانیهای خود را چند بار اعلام کرده است.
این مانور نظامی برای اولین بار است که به منظور جلوگیری از حملات طالبان و دیگر گروهها تروریستی در تاجکستان راه اندازی میشود.
وزارت دفاع تاجیکستان پیش از این گفته بود که در این مانور، بیش از ده هزار سرباز ذخیره ارتش تاجکستان شرکت خواهند کرد. در حدود چهارصد سرباز روسی با ۸۰ واسطه نظامی آن کشور نیز در مانور یاده شده شامل اند.
تاجیکستان یکی از شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است که در راس آن روسیه قرار دارد. ارمنستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان اعضای سازمان پیمان "امنیت جمعی" هستند.