صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله تروریستی در ننگرهار دست‌کم 9 کشته و 36 زخمی برجای گذاشت

 حمله تروریستی در ننگرهار دست‌کم 9 کشته و 36 زخمی برجای گذاشت

مقامات محلی در ولایت ننگرهار در شرق کشور تایید کردهاند که در حمله به ساختمان اداره مستوفیت این ولایت، دستکم 9 نفر کشته و 36 نفر دیگر زخمی شدهاند. وضعیت 6 نفر از  زخمیهای این رویداد وخیم گزارش شده است.
عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به رسانهها گفته است که این حمله حدود ساعت 12:40 دقیقه بعد از ظهر، رخ داده است.
او گفته است که در ابتدا یک موتر بمبگذاری شده در دروازه ورودی ساختمان مستوفیت ولایت ننگرهار در حوزه اول شهر جلال آباد منفجر شد و سپس مهاجمان وارد این ساختمان شدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
این درگیری حدود 7 ساعت ادامه داشت و ساعت 6:40 دقیقه شام با از پا درآمدن هشت مهاجم پایان یافت. سخنگوی والی ننگرهار گفته که نیروهای امنیتی تلاش کردند که در این حمله به افرادی که در داخل ساختمان گیر مانده بودند آسیبی نرسد. نیروهای امنیتی توانستند 42 نفر از کارمندان این اداره را از صحنه درگیری نجات دهند.
مسئولیت این حمله را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.
ارگ ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی، این حمله را محکوم کرده است و نوشته که گروههای تروریستی " به دنبال تضعیف اراده مردم و حکومت جهت توسعه و پیشرفت" هستند.
ارگ در اعلامیه خود افزوده که "رئیسجمهور غنی بار دیگر تلاشهای گروههای تروریستی را برای رسیدن بهاهداف شومشان با استفاده از شیوههای غیرمشروع و ضد انسانی، ناکام و ناحق میخواند و تأکید میورزد که قوایمسلح کشور لانههای تروریستان را در هرکجا هدف قرار میدهند."
استعفای والی ننگرهار
همزمان با این حمله، اداره مستقل ارگانهای محلی اعلام کرد که گلاب منگل والی ننگرهار از سمت خود استعفا داده است.
منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره مستقل ارگانهای محلی، با اعلام این خبر گفته که آقای منگل به دلایل شخصی استعفا داده است. خانم یوسف زاده جزئیات بیشتری در مورد استعفای والی ننگرهار نشر نکرده است. هنوز روشن نیست که آیا رئیس جمهور استعفای آقای منگل را پذیرفته یا خیر.
ولایت ننگرهار در شرق کشور یکی از ولایتهای ناامن است. ولسوالی اچین این ولایت به عنوان مرکز اصلی گروه داعش در افغانستان شناخته میشود و گفته میشود این گروه از آنجا نفوذ خود را به سایر ولایات گسترش داده است. نیروهای امنیتی برای سرکوب گروه داعش در ولایت ننگرهار چندین عملیات راه اندازی کردهاند و گفتهاند که شماری از سران اعضای داعش را کشتهاند. آمریکا نیز برای از بین بردن پایگاهها و مخفیگاههای گروه داعش در ولسوالی اچین، بزرگترین بمب غیراتمی خود موسوم به" مادر بمبها" را به این ولسوالی پرتاب کرد که در آن بیش از 90 نفر از اعضای داعش کشته شدند.