صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارگ: حکومت از موضع علمای دینی در رابطه با صلح استقبال می‌کند

 ارگ: حکومت از موضع علمای دینی در رابطه با صلح استقبال می‌کند

یک روز پس از پایان نشست علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در شهر بوگور اندونیزیا، ارگ ریاست جمهوری گفته است که از تصمیم و فیصله علمای دینی در رابطه به صلح استقبال میکند.
ارگ ریاست جمهوری دیروز شنبه 22 ثور، با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی از میزبانی دولت و مردم اندونیزیا از نشست مشترک علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا در رابطه به صلح در افغانستان، تشکر کرد.
ریاست جمهوری نوشته است که" این گونه نشست های علمای دینی را به هدف پایان یافتن جنگ تحمیلی بالای افغانستان و ثبات منطقوی، ارزشمند می داند."
حکومت در این اعلامیه از علمای دینی سایر کشورهای اسلامی نیز خواسته است که در راستای مبارزه با دهشت افگنی و افراطیت و تامین صلح، نقش ایفا بکنند.
ارگ افزوده است که"حکومت افغانستان همواره صلح را به مثابۀ امر الهی و خواست اساسی مردم، از مهمترین اولویت ها و مکلفیت های خویش دانسته و برای تامین صلح دایمی و باعزت در کشور، از علمای دینی، متنفذین، بزرگان، فعالان مدنی، زنان و همه اقشار دعوت می کند تا در راستای تامین صلح و ثبات، همکاری و هماهنگی خویش را بیشتر سازند و مخالفین مسلح را از طریق مذاکرات بین الافغانی، به زندگی مسالمت آمیز تشویق نمایند."
نشست مشترک علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیز در مورد صلح افغانستان روز جمعه در شهر بوگور اندونیزیا برگزار شد.
آنها در بیانیه پایانی این نشست تاکید کردند که نباید تروریسم و خشونت را به هیچ دین، ملت، قوم و گروهی نسبت داد و حملههای انتحاری و حمله به غیرنظامیان خلاف اصول اسلام است.  زمینه برگزاری این نشست در سفر زمستان گذشته جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونیزیا به کابل فراهم شد. آقای ویدودو در این سفر وعده سپرد که در راستای تامین صلح در افغانستان همکاری میکند.
حکومت میگوید که بعد از بوجود آمدن اجماع داخلی برای صلح، اکنون تلاشها برای بوجود آوردن اجماع منطقهای برای صلح در افغانستان را آغاز کرده و نشست اندونیزیا یکی از نمونههای این تلاشها است.
حکومت همچنین میگوید که در آینده نزدیک نشستی با اشتراک علمای دینی جهان اسلام در رابطه به صلح در افغانستان در شهر جده عربستان سعودی برگزار خواهد شد.