صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حزب اسلامی شاخه حکمتیار سه عضو ارشد حزب را اخراج کرد

حزب اسلامی شاخه حکمتیار سه عضو ارشد حزب را اخراج کرد

شورای اجرایی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار اعلام کرده که سه عضو ارشدش را از حزب اخراج کرده است. در خبرنامه این حزب آمده که به اتفاق آرا بر اساس اصولنامه حزب، عبدالهادی ارغندیوال، رئیس شاخه ثبت شده حزب اسلامی، محمد خان، معاون اول رئیس اجرائیه و بصیر انور، وزیر عدلیه را از این حزب اخراج کردند. به گزارش بی بی سی، در این خبرنامه تعهد، همکاری و کار کردن به نفع احزاب دیگر دلیل این تصمیم خوانده شده است.
شاخه حزب اسلامی به ریاست آقای ارغندیوال از متحدان انتخاباتی حزب جمعیت اسلامی است. حزب جمعیت نیز از رقبای دیرین حزب اسلامی است. حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار میگوید: "به آنها گفته شد که اگر اشتیاق برای ساختن حزب جداگانه دارید، این کار را بکنید، به نام و نشان دیگر فعالیت کنید. در این صورت حزب اسلامی با شما هیچ مشکلی ندارد و هیچ اعتراضی ندارد. حتی اگر با حریفان و رقیبان حزب اسلامی یکجای شوید ... اما باید از کاری جلوگیری کنید که تقابل و تصادم درون حزب به میان آورد. آنها به این توصیه اهمیت ندادند و حزب اسلامی هم در مقابل، عضویت آنها را پایان داد."
این حزب به احزاب سیاسی دیگر و دولت وحدت ملی اعلام کرده که این افراد دیگر نمیتوانند از حزب اسلامی نمایندگی کنند.
شاخه حزب اسلامی که جواز رسمی از وزارت عدلیه برای فعالیت دارد به ریاست عبدالهادی ارغندیوال ثبت شده است.
حزب اسلامی به ریاست آقای ارغندیوال میگوید پس از تصمیم گیری شورای اجرائیه در این مورد موقفشان را اعلان میکنند.
اما در اعلامیه حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به معاهده صلح میان او و حکومت وحدت ملی اشاره شده و نوشته شده که این معاهده از سوی جامعه جهانی نیز حمایت میشود و تمام ادارات مکلف هستند مواد این معاهده را عملی سازند و در صورت نقض این معاهده، حزب اسلامی تصمیم مناسب خواهد گرفت.
پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، شاخهای از حزب اسلامی به دولت پیوست و با ثبت و راجستر حزبشان به فعالیتهای قانونی پرداختند اما شاخهای دیگر به رهبری گلبدین حکمتیار همچنان در جمع مخالفان مسلح دولت باقی ماند. شاخه حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در ماه میزان سال گذشته به روند صلح پیوست.
حزب اسلامی آقای ارغندیوال با تأکید بر حمایت خود از مصالحه با حکمتیار، اعلام کرده بود که از بازگشت او به کشور به گرمی استقبال میکند و قبلا گفته بود که رهبری حزب اسلامی را باید کنگره این حزب تعیین کند.