صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روزنامه بیلد آلمان: مهاجمان حمله بر قونسلگری آلمان در بلخ، در پاکستان آموزش دیده بودند

روزنامه بیلد آلمان: مهاجمان حمله بر قونسلگری آلمان در بلخ، در پاکستان آموزش دیده بودند

یک سال پس از حمله طالبان بر قونسلگری آلمان در شهر مزار شریف، به تازگی معلوماتی به دست آمده که نشان میدهد مهاجمان در پاکستان آموزش دیده بودند.
دویچه وله به نقل از روزنامه آلمانی« بیلدام زونتاگ» نوشته که این روزنامه  به نوار ویدیویی بازجویی تنها مهاجم زنده مانده از این حمله دست یافته است.
به گزارش این روزنامه، این مرد هبت الله نام دارد و در بازجویی اش توضیح می دهد که با افراطگرایان از ولایت بغلان به پاکستان سفر کرد. هبت الله گفته که در آنجا یکی از رهبران طالبان به وی گفته بود که به عنوان یکی از پنج مهاجم انتحاری برگزیده شده است تا "الله را خوشحال بسازد".
هبت الله در جریان بازجویی اعتراف کرده که طالبان در پاکستان ابتدا به او مسایل دینی را آموزش دادند و سپس مسایل نظامی و استفاده از سلاحهای کوچک را.
هبت الله در این نوار ویدیویی گفته که یک ماه پس از فراگیری این آموزش ها نقشه حمله را دریافت کرد که هدف در آن قونسلگری آلمان در ولایت بلخ بود. روزنامه "بیلد ام زونتاگ" نوشته است که این ویدیو و اعترافات مهاجم در جریان بازجویی از وی در زندان ثبت گردیده است. در دهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ یک موتر بمبگذاری شده در برابر قونسلگری آلمان در شهر مزارشریف منفجر شد و سپس گروهی از مهاجمان به این نمایندگی دیپلوماتیک آلمان حمله کردند. در این حمله شش تن کشته شدند، اما به آلمانی ها تلفاتی وارد نشد.
طالبان مسئولیت آن حمله را به دوش گرفتند. کارمندان این قونسلگری به یک پایگاه نظامی در بیرون از شهر مزارشریف منتقل شدند. قونسلگری آلمان در پی این حمله کارش را متوقف کرد.
در اوایل سال جاری نیز یکی انفجار مرگبار در نزدیکی سفارت آلمان در کابل رخ داد و دهها کشته و زخمی برجای گذاشت. بعد از این حمله سفارت آلمان خدمات قنسولی خود را در افغانستان متوقف کرد و اکنون شهروندان کشور برای درخواست ویزا باید به سفارت آلمان در اسلامآباد پاکستان، مراجعه کنند.
اخیرا فشارهای جامعه بین المللی بر پاکستان به خاطر آنچه فراهم آوری پناهگاه برای شورشیان خوانده می شود، بیشتر شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در جریان اعلام راهبرد جدیدش در مورد افغانستان گفت در صورتی که پاکستان در برابر هراس افگنان اقدام نکند، کمک های مالی آمریکا به این کشور را قطع می کند.
اخیرا فرمانده ناتو در افغانستان نیز اعلام کرده است که در پی اعلام استراتژی جدید ترامپ و اعمال فشار بیشتر بر این کشور، تغییر چندانی در رویکرد این کشور در برابر شورشیان دیده نمی شود.