صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پنج قرارداد سرک‌سازی به ارزش چهار میلیارد افغانی به امضا رسید

پنج قرارداد سرک‌سازی به ارزش چهار میلیارد افغانی به امضا رسید

پنج قرارداد سرکسازی و یک پل کانکریتی به ارزش چهار میلیارد افغانی میان وزارت فواید عامه و شرکت های خصوصی در قصر سپیدار با حضور رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی به امضا رسید.
عبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور دیروز در مراسم امضای این قرارداد گفته است که امضای این پروژه ها در راستای تحقق تعهدات حکومت وحدت ملی به مردم افغانستان است. به گفته رییس اجرایی، تطبیق این پروژه ها بر توسعه اقتصادی، زدودن فقر و ایجاد کاریابی و وصل شدن مردم افغانستان تاثیرگذار است.
در اعلامیه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی به نشر رسیده، آمده است: « بخش اول سرک قیصار- لامان بادغیس به هزینهٔ ۲۴۹ میلیون افغانی و ۳۳ کیلومتر، سرک چهارتوت-دهنۀ ایار فاریاب به هزنیهٔ ۱۱۷ میلیون افغانی و ۷ کیلومتر، سرک دوآب-پُل دهنه پیار و مندول به هزینه ۱۷۹ میلیون افغانی و ۱۱ کیلومتر در مدت ۱۷ ماه اعمار خواهد شد.»
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی بر انکشاف متوازن و توسعه ولایت هایی که کمتر توسعه یافته تاکید کرده و گفته است که به سرک قیصار-لامان در طول 14سال گذشته توجه نشد و در تمام ولایت نورستان فقط 600متر سرک اسفالت شده وجود دارد و کمترین کار در این ولایت صورت گرفته است.
در همین حال، یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه دیروز گفته است که پروژه 152 کیلومتر سرک بغلان-بامیان، 86کیلومتر شاهراه سالنگ با هزنیه نزدیک به 8میلیون افغانی به کمک مالی سازمان ملل متحد عملی خواهد شد. این در حالی است که قرارداد ساخت یک پل کانکریتی به طول 80کیلومتر در ولایت خوست نیز با هزنیه 40میلیون افغانی نیز به امضا رسیده است.
در اعلامیه دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی آمده است که سرک دوشی-بامیان دورازه ولایت های شمال را به منطقه های مرکزی باز می کند و باعث رشد اقتصادی و ترانزیت می شود. ریاست اجرایی همچنان از آغاز شدن کار بازسازی سالنگ و ایجاد یک مسیر موازی با آن به طول 86کیلومتر تا یک ماه دیگر خبر می دهد.
همچنین عبدالله عبدالله به وزارت فواید عامه هدایت داده است تا روی طرح سرک غور-هرات کار کنند تا در نشست های شورای وزیران و شورای عالی اقتصادی در باره آن تصمیم گرفته شود. آقای عبدالله اطمینان داده است که در تطبیق پروژه ها سرعت، شفافیت در حساب و کیفیت سرک ها در اولویت قراردارد. آقای عبدالله همچنان از شرکت های قرارداد کننده این پروژه ها خواست تا از باشندگان محل، کارگر مسلکی استخدام کنند.
هزینه این پروژه ها از سوی سازمان ملل متحد و بانک جهانی پرداخت خواهد شد. نماینده سازمان ملل متحد در بخش خدمات پروژه یا (UNOPS ) نیز در این مراسم از ادامه کمک های این سازمان به دولت افغانستان اطمینان داده است.