صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزير خارجه در پايان نشست شوراي مشارکت استراتژيک هند و افغانستان: دوستي م ابا هند به معناي دشمني با ديگر همسايه ها نيست

وزير خارجه در پايان نشست شوراي مشارکت استراتژيک هند و افغانستان: دوستي م ابا هند به معناي دشمني با ديگر همسايه ها نيست

صلاحالدین ربانی سرپرست وزارت خارجه کشور در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه هند در پایان دومین نشست شورای مشارکت استراتژیک هند و افغانستان گفته است که دوستی افغانستان با هند یا هر کشور دیگر، به معنای دشمنی با سایر کشورها که در همسایگی ما قرار دارد، نیست.
دومین نشست شورای مشارکت استراتژیک هند و افغانستان دیروز دوشنبه، ۲۰ سنبله، در دهلی نو پایتخت هند برگزار گردید. این نشست به منظور بررسی همکاریهای دو جانبه بین وزارتها و ادارات مختلف دو کشور برگزار شده بود. اما وزرای خارجه دو کشور در کنفرانس مشترک خبری خود به مسایل سیاسی و امنیتی نیز پرداختند.
آقای ربانی در صحبتهایش در این کنفرانس افزود که:« برخلاف دیگران، افغانستان هیچگاهی امنیت خود را در ناامنی دیگران جستجو نکرده است.» او تاکید کرد که چنین منطقی هرگز در سیاست خارجی ما ریشه نداشته است.
سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند نیز در این کنفرانس خبری گفت که کشورش با دولت افغانستان در زمینه مبارزه با تروریستهای که در بیرون مرزها پناهگاه امن دارند و امنیت هردو کشور را تهدید میکنند، متحد خواهد ماند.
آقای ربانی هم گفت که گروههای چون لشکر طیبه و جیش محمد که حملات تروریستی را علیه هند راه اندازی میکنند، در تبانی با گروه طالبان، القاعده و داعش قرار دارند که در افغانستان حملات تروریستی انجام میدهند.
ظاهرا اشارهی وزرای خارجه هند و افغانستان به پاکستان است. هردو کشور با پاکستان روابط تنش آلود سیاسی و ادعاهای مرزی دارند. افغانستان و هند بارها پاکستان را متهم به حمایت  از تروریزم و تلاش برای ناامنسازی این دو کشور میکنند. لشکر طیبه و جیش محمد نیز دو گروه تندرو پاکستانی هستند. مقامات پاکستانی همواره ادعای حمایت از تروریزم و دست داشتن در ناامنی هند و افغانستان را رد کردهاند.
وزیر خارجه هند همچنین تاکید کرد که هند حمایت خود از حکومت وحدتملی و نیروهای امنیتی افغانستان را ادامه خواهد داد و با نیروهای بینالمللی در افغانستان نیز همکار خواهد بود.
آقای ربانی  نیز گفت که با در نظرداشت منافع متقابل افغانستان وهند، ما حامی یکدیگر در سطح منطقه و جهان بودهایم و خواهیم ماند.
او افزود که افغانستان از پیشنهاد هند برای کسب عضویت دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و عضویت محکمه بینالمللی عدالت و سایر نهادها «قویا» و «صریحا» حمایت میکند. به گفته وی، هند نیز از پیشنهاد افغانستان برای عضویت در سازمان همکاریهای شانگهای حمایت خواهد کرد.
سرپرست وزارت خارجه کشور در این حاشیه این نشست همچنین با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار و گفتگو کرده است. در این دیدار هر دو طرف بر گسترش روابط دوجانبه و تداوم حمایتهای سیاسی و اقتصادی هم، تاکید کردهاند.