صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله گروهي طالبان بر ولسوالي برگمتال ولايت نورستان

حمله گروهي طالبان بر ولسوالي برگمتال ولايت نورستان

صبح دیروز صدها طالب مسلح بر ولسوالى برگمتال نورستان حملۀ دسته جمعى را آغاز نموده و درگيرى شدید بین دو طرف جریان داشت.
مردم منطقه، از سقوط اين ولسوالى نيز نگرانى دارند و مى گويند که با سقوط ولسوالى، راه مصوون براى رفت و آمد طالبان به ولايات شمالى باز خواهد شد.
اما مقامات امنيتى مى گويند که عملیات شديد بر طالبان مسلح را آغاز نموده و نيروهاى هوايى نيز به منطقه رسيده اند.
مل پاسوال غلام محى الدين سرورى قوماندان امنيۀ نورستان، به تاريخ(٢٠سنبله) گفت که بيش از ٣٠٠ مخالف مسلح به شمول خارجى ها، حوالى ساعت پنج صبح دیروز بر اين ولسوالى حملۀ دسته جمعى را آغاز نموده اند.
او افزود که يکى ازقوماندانان پاکستانى به نام ميجر يوسف نيز در بين مخالفين مسلح قرار دارد، که دو گروه بيست نفرى تحت رهبرى او در مناطق مختلف با نيروهاى امنيتى مى جنگند.
به گفتۀ موصوف، تاکنون از کشته شدن ١٣ مخالف مسلح خبر داده شده و همچنان دو پوليس زخمى شده اند؛ اما درگيرى به شدت جريان دارد و جزييات بيشتر بعداً ارايه خواهد شد. سرورى گفت: «تعداد مجموعى مهاجمان، بيش از ٣٠٠ تن است.»
حافظ عبدالقيوم والى نورستان گفت که نيروهاى تازه دم با کمک نيروهاى هوايى افغان، به منطقه رسيده و امکان دارد که حملۀ گروهى مخالفين مسلح، بدون تلفات نيروهاى امنيتى با شکست مواجه شود.
او افزود که مخالفين مسلح، از چند روز گذشته بدينسو، اين ولسوالى را محاصره کرده و آنها نيز آمادگى کامل گرفته بودند؛ از همينرو درگيرى تاکنون به نفع آنها جريان دارد.
سعدالله پاينده زوى رييس شوراى ولايتى نورستان نيز گفت که نگرانى از سقوط ولسوالى برگمتال موجود است و با در نظرداشت تعداد مخالفين مسلح، امکان دارد که ولسوالى به دست آنها سقوط نمايد.
وى افزود که اگر ولسوالى برگمتال سقوط نمايد، راه مصوون رفت و آمد به ساير ولايت شمالى باز شده و فعاليت هاى خود را با آسانى انجام خواهند داد.
از سويى هم طالبان مسلح گفته اند که صبح دیروز، حملۀ دسته جمعى را بر ولسوالى برگمتال آغاز نموده و برخى مناطق را از نيروهاى افغان تصرف کرده اند.
ذبيح الله مجاهد سخنگوى اين گروه، در پيام خود که از طريق وايبر به آژانس پژواک ارسال نموده، گفته است که صبح دیروز، عمليات مرکز و تمامى ولسوالى هاى برگمتال را آغاز نموده اند، که طى آن ٣ پوسته و مناطق وسيع را تصرف کرده و پيشرفت جريان دارد. اما مقامات ولايت نورستان، تصرف پوسته ها و مناطق را رد کرده اند.
نورستان که يکى از ولايات دوردست و کوهستانى کشور است، ولسوالى هاى مختلف آن، اکثرا با حملات دسته جمعى طالبان مواجه ميشوند و هردو طرف تلفات و جراحات مى بينند. (پژواک)