صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: براي بهبود روابط افغانستان و پاکستان همکاري ميکنم

اردوغان: براي بهبود روابط افغانستان و پاکستان همکاري ميکنم

رئیس جمهور غنی در حاشیه کنفرانس سازمان همکاریهای اسلامی در زمینه ساینس و تکنالوژی معلوماتی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد. این دیدار دیروز یکشنبه، ۱۹ سنبله، در آستانه پایتخت قزاقستان صورت گرفته است و هردو جانب بر گسترش همکاریهای مشترک تاکید کردهاند.
رجب طیب اردوغان در این دیدار به رئیس جمهور غنی گفته است که برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان همکاری میکند. او افزوده است که کشورش با افغانستان روابط تاریخی و طولانی دارد و آمادهی هرگونه همکاری در عرصههای مختلف است.
پس از افزایش تنشهای سیاسی بین افغانستان و پاکستان، کشورهای مختلف منطقه اعلام کردهاند که میخواهند در این زمینه همکاری کنند تا روابط دو کشور بهبود یابد.
پیشتر چین اعلام کرده بود که نشست سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و چین را در شهر بجینگ پایتخت آن کشور برگزار خواهد کرد و در زمینه صلح در افغانستان تلاش میکند.
مقامات افغانستان همواره گفتهاند که گروههای تروریستی در پاکستان پایگاههای امن دارند و با همکاری استخبارات پاکستان حملات تروریستی در افغانستان راهاندازی میکنند. پاکستانیها نیز همواره این ادعا را رد کردهاند.
پس از آنکه نشستهای چهار جانبه افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا برای کشاندن طالبان به میز مذاکره، بینتیجه ماند، مقامات افغانستان ایده صلح بینالافغانی را مطرح کردند و بر اساس آن با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار توافقنامه صلح امضا کرد.
آقای اردوغان در دیدار دیروز گفته است که از صلح به رهبری افغانستان حمایت میکند و تلاش میکند روابط افغانستان را با کشور همسایهاش بهبود ببخشد.
رئیس جمهور غنی نیز در این دیدار گفته است که افغانستان آمادهی مذاکره و گفتگوی همه جانبه با پاکستان میباشد. او تاکید کرده ما خواهان روابط نیک با همسایههای خود هستیم.
رئیس جمهور چندی قبل نیز گفته بود که برای آوردن ثبات در افغانستان خواهان صلح با پاکستان است و از مقامات پاکستانی خواسته بود که به ندای صلح او لبیک بگویند.
آقای غنی در دیدار با رجب طیب اردوغان تروریسم یک تهدید جدی برای کشورهای منطقه و جهان دانسته و بر مبارزه مشترک با گروههای تروریستی تاکید کرده است.
همچنین، بر اساس اعلامیهی ارگ ریاست جمهوری، بعد از ظهر دیروز رئیس جمهور با نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان نیز دیدار و گفتگو کرده است.
رئیس جمهور غنی بخاطر برگزاری موفقانه نشست سران سازمان همکاریهای اسلامی در زمینه ساینس و تکنالوژی معلوماتی، از رئیس جمهور قزاقستان تشکر کرده است.
آقای غنی خواستار گسترش روابط دوجانبه شده و به ویژه تاکید کرده است روابط تجارتی و ترانزیتی دو کشور بیشتر از پیش گسترش یابد.
آقای نظربایف نیز بر گسترش روابط دو کشور تاکید کرده و گفته که برای همکاریهای بیشتر ترانزیتی و تجارتی، یک هیئت دوجانبه تشکیل شود.
آقای غنی پیش از این نیز چندین بار به قزاقستان سفر کرده و با مقامات این کشور در زمینه گسترش روابط ترانزیتی  و تجارتی با این کشور تاکید کرده است. مقامات قزقستانی نیز گفتهاند که روابط تجارتی دو کشور توسعه خواهد یافت و این روابط میتواند در زمینههای دیگر نیز گسترش یاید.