صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تشديد فشار آمريکا بر پاکستان براي تامين امنيت افغانستان

تشديد فشار آمريکا بر پاکستان براي تامين امنيت افغانستان

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با افزایش فشار بر اسلامآباد، از دولت پاکستان خواسته در مبارزه با طالبان جدیت نشان دهد چرا که در غیر این صورت ممکن است حمایت واشنگتن را از دست دهد.
این در حالی است که پاکستان در واکنش به سخنان دوشنبه شب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده این کشور پناهگاهی برای طالبان نشده است.
رکس تیلرسون که یک روز پس از سخنان آقای ترامپ سعی در تشریح استراتژی جدید آمریکا در افغانستان داشت، با تاکید بر نقش پاکستان در پیشبرد این استراتژی، از اسلامآباد انتقاد کرد.
او گفت: «پاکستان به طور ویژه میتواند نقش مهمی ایفا کند، به خصوص در آوردن طالبان به پای میز مذاکره. پاکستان هم از تروریسم ضربه خورده است. مردم پاکستان به شکلی جدی از تروریسم آسیب دیدهاند. ما آمادهایم به پاکستان کمک کنیم با سازمانهای تروریستی داخل خاکش مقابله کند. اما ابتدا، باید خودشان هم رویکردشان را تغییر دهند.»
آمریکا و پاکستان دو متحد استراتژیک محسوب میشوند اما آقای تیلرسون، سهشنبه با تمجید از هند برای کمک به بهبود اوضاع در افغانستان، تلویحا پاکستان را نسبت به تمایل واشنگتن برای افزایش روابط با هند تهدید کرد؛ پاکستان هند را رقیب اصلی خود میداند و از زمان پیدایش، روابطش با دهلی همواره پر تنش بوده است،
با وجود این، در چند دهه گذشته، پاکستان و آمریکا همچون دو متحد اصلی همواره از روابط خوب سیاسی و نظامی برخوردار بوده اند و پاکستان، با وجود این که عضو پیمان نظامی ناتو نیست، سالانه صدها میلیون دالر کمک مالی از واشنگتن دریافت میکند.
اما اکنون وزیر خارجه آمریکا تاکید دارد که برای «پیروزی» در افغانستان، این کشور به همکاری پاکستان نیاز دارد و در صورت همکاری نکردن پاکستان، ممکن است امریکا در روابطش با اسلام آباد تجدیدنظر کند.
در همین حال، اشرف غنی، رئیس جمهور کشور با استقبال از استراتژی جدید آمریکا در «جنگ با تروریسم در افغانستان» از پاکستان خواسته همراه کابل و واشنگتن شود.
رئیس جمهور که صبح سهشنبه (۳۱اسد) به قندهار سفر کرده بود، گفته آمریکا برای همسایه افغانستان پیام واضحی داده که دیگر نمیتواند به افراد و گروههای تبهکار پناه دهد.
« امروز روز مهمی برای ماست چرا که رییسجمهوری آمریکا اظهاراتی کرده که امیدوارم همه شما آن را شنیده باشید. اگر نشنیدید پیام او این است که دیگر حمایت آمریکا از مردم افغانستان محدود به چارچوب زمانی خاصی نیست.»
اما پاکستان همچون گذشته اتهام پناه دادن به رهبران طالبان و القاعده را رد میکند. وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به سخنان آقای ترامپ گفت از اینکه دولت آمریکا فداکاریهای پاکستان و مردم این کشور را فراموش کرده بسیار سرخورده شده است.
همزمان واکنش طالبان به تمامی این اظهارنظرها این بوده که افغانستان را به گورستان نیروهای نظامی آمریکا تبدیل خواهد کرد. ( بی بی سی)