صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ستولتنبرگ: آموزش قوای افغان باید در ابتدای ماموریت ناتو آغاز می‌شد

ستولتنبرگ: آموزش قوای افغان باید  در ابتدای ماموریت ناتو آغاز می‌شد

سرمنشی ناتو ینس ستولتنبرگ اظهار می‌دارد ناتو در چند سال گذشته در جنگ علیه تروریزم نقش کلیدی داشته و بزرگترین عملیات نظامی این پیمان در افغانستان هم جنگ علیه تروریزم بوده‌است.
سرمنشی ناتو در حاشیه اجلاس وزرای دفاع ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت دلیل آغاز عملیات در افغانستان این بود که این‌کشور دیگر پناه گاه امن برای تروریزم بین‌المللی نشود، چون هم اکنون گروه‌های مختلف و متعدد تروریستی در افغانستان فعالیت دارند و ناتو با حفظ ۱۳ هزار سرباز می‌خواهد قوای امنیتی و نظامی افغانستان را تعلیم بدهد تا توانایی مبارزه علیه تروریزم را پیدا کند.
به گفته او تقویت قوای افغانستان که بتواند ثبات را در این‌کشور حفظ کند یک گام مهم در مبارزه علیه تروریزم می‌باشد.
به گفته او ناتو باید آماده باشد که یک بار دیگر قوای خود را به این جنگ بفرستد، اما در درازمدت این موثرتر است که قوای محلی مسئولیت جنگ علیه تروریزم را به عهده بگیرد. و این چیزیست که ناتو همچون جز جنگ جهانی علیه تروریزم در افغانستان انجام می‌دهد.
بعد از ختم ماموریت نظامی ناتو در افغانستان طالبان و دیگر مخالفین مسلح در افغانستان جسورتر شده و در بهار گذشته حملات آن‌ها بر مناطق مختلف شدید بود و قوای افغان تلفات سنگینی را متحمل گردید.
در این اواخر حضور گروه افراطی داعش هم در افغانستان مشاهده می‌شود. این حالت در بین مقامات نظامی امریکا نگرانی بار آورده‌است و آن‌ها خواهان اعزام تعداد بیشتر سربازان بین‌المللی در افغانستان می‌باشند تا وضعیت از این بدتر نشود.
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو در این رابطه گفت، ناتو برای ادامه ماموریت حمایت قاطع در افغانستان متعهد است و سران دولت‌ها و حکومت‌های کشورهای عضو ناتو و شرکای آن سال گذشته تصمیم گرفتند که به تمویل قوای امنیتی و نظامی افغانستان ادامه می‌دهند و یک مشارکت سیاسی را با افغانستان تشکیل دادند.
به گفته او، همین تلاش‌های ناتو و متحدین آن بود که قوای نظامی و امنیتی افغانستان تشکیل و تقویت شد و دو سال قبل با ختم ماموریت نظامی ناتو قوای نظامی و امنیتی افغانستان مسئولیت تأمین امنیت و جنگ علیه مخالفین را به عهده گرفت.
ستولتنبرگ افزود، یک درس مهمی که آن‌ها در طی این سال‌ها آموختند این بود که تعلیم و تربیه قوای افغان را باید در همان اول ماموریت خود در این‌کشور آغاز می‌کردند تا آن‌ها پیش از این می‌توانستند مسئولیت‌های امنیتی کشور خود را به عهده بگیرند.
ستولتنبرگ همچنان گفت که ماموریت ناتو در افغانستان بعضی نارسایی‌های را هم داشت که جنرال جان نیکلسن قوماندان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در مورد آن به مقامات امریکایی توضیحات داده و خواهان افزایش تعداد سربازان خارجی در افغانستان شد.
سرمنشی ناتو تأکید نمود که در مورد آینده ماموریت حمایت قاطع بعد از تابستان سال جاری و فصل نو جنگ با در نظر داشت شرایط، چالش‌ها و حالات در افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.‌(رادیوآزادی)