صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ جوزا ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش های جهانی در مورد حملات اخیر در کابل و کندهار

واکنش های جهانی در مورد حملات اخیر در کابل و کندهار

بسیاری از کشورها حملات روز سه شنبه در کابل و کندهار را شدیداٌ محکوم کرده اند.
کابل و کندهار روز سه شنبه شاهد حملات مرگبار بود که در آن ده ها تن کشته و زخمی شدند.
کشورهای خلیج و شرق میانه وقوع حمله کندهار را شدیداٌ محکوم کرده اند و امارات متحده عربی که سفیر آن در این رویداد زخمی است، روی همبستگی با افغانستان تاکید کرده است.
امارات متحده عربی بروز چهارشنبه گفت، پنج تن از دیپلومات های این کشور در جمع کشته شدگان رویداد کندهار شامل اند.
کندهار ناوقت شام سه شنبه شاهد یک رویداد خونین شد.
انفجار در مهمانخانه مقام ولایت کندهار، بشمول یما قریشی دیپلومات افغان و پنچ دیپلومات امارات متحده عربی، جان یازده تن را گرفت.
در این رویداد حدود دوازده تن دیگر زخمی شدند که در آن همایون عزیزی والی کندهار و جمعه محمد عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده عربی هم شامل است.
رهبران بسیاری از کشورها، برعلاوه حمله کندهار، حملات انتحاری روز سه شنبه کابل را نیز شدیداٌ محکوم کردند.
امارات:
امارات متحده عربی حمله کندهار و کشته شدن دیپلوماتان اش را در آن شدیداٌ محکوم کرد و سه روز را عزای عمومی در کشورش اعلام کرده است.
وزیر خارجه امارات رویداد کندهار را یک حمله "تروریستی" خوانده و آن را شدیداٌ محکوم کرده است.
امریکا:
قصر سفید نیز با نشر یک اعلامیه حملات اخیر افغانستان را محکوم کرد و انفجار در نزدیکی ریاست امنیت ملی کابل را یک رویداد تروریستی خوانده است. قصر سفید گفته که این رویداد در حقیقت حمله بالای آن تلاش های افغانستان است که برای ساختار نهادهای دیموکراتیک جریان دارد.
پاکستان:
برعلاوه کشورهای دیگر، پاکستان نیز حملات روز سه شنبه شهر کابل را محکوم کرده است. نفیس زکریا سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در تویتر خود نوشته است، کشورش با حکومت و مردم افغانستان غمشریکی می ‎‌کند و برای خانواده‌های قربانیان صبر می‌خواهد.
ایران:
ایران حملات روز سه شنبه شهر کابل را که ده ها کشته و زخمی بجا ماند محکوم کرده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در اشاره به حملات خونین کابل گفت، ایران هر عمل خشنونت آمیز و تروریستی را که به هر دلیل باشد محکوم می کند. او همچنان گفت که کشورش با افغانستان و مردم آن غمشریکی می کند.
اتحادیه اروپا:
اتحادیه اروپا حمله انتحاری در نزدیک ریاست پنجم امنیت ملی در کابل و انفجار در شهر کندهار را محکوم کرده است.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک اعلامیه گفت، افغانستان یکبار دیگر هدف دو حمله فجیع قرار گرفت.
در اعلامیه آمده است که این اتحادیه از مقام های افغان و تمام افغان ها می خواهد تا در برابر تهدید بین المللی تروریزم مشترکاٌ همکاری کنند.
فرانسه:
وزارت خارجه فرانسه نیز با نشر یک اعلامیه حملات شهر کابل و کندهار را محکوم کرده و با قربانیان این دو رویداد ابراز غمشریکی و به مجروحین خواهان صحت یابی شده است.
الازهر:
داکتر احمد الطیب شیخ الازهر با نشر یک اعلامیه رویداد مرگبار کندهار را محکوم کرده و آن را حمله به تمام ارزش های مذهبی و اخلاقی خوانده است.
در این اعلامیه آمده است که وقوع همچو حملات با تمام ارزش های اخلاقی و مذهبی در تضاد قرار می گیرد.
سازمان ملل متحد:
سازمان ملل حملات اخیر کندهار و کابل را رویدادهای تروریستی خوانده و شدیداٌ محکوم کرده است.
ستیفن دوژاریک سخنگوی عمومی این سازمان در یک اعلامیه گفته است، حملات بالای دپیلوماتان و افراد ملکی سرپیچی از قوانین بشری و نقض حقوق بشر است که هیچ توجیه شده نمی تواند.
یونما:
یونما یا دفتر هیت معاونت سازمان ملل در کابل نیز حملات کابل و کندهار را شدیداٌ محکوم کرده است و در یک اعلامیه گفته است، اینگونه حملات زیان های بشری را در پی دارد و رسیدن به صلح را دشوار میسازد، صلح که تمامی افغان ها به آن نیاز دارند.
سازمان عفو بین الملل:
سازمان عفو بین‌الملل نیز حمله بالای افراد ملکی در شهر کابل را محکوم کرده و با نشر یک اعلامیه گفته‌است که وقوع این حملات بیانگر بی پروایی گروه‌های مسلح نسبت به زندگی مردم بی‌گناه می باشد.
کویت:
کویت حمله شهر کندهار را محکوم کرده و گفته است که این حمله ماموریت بشری را هدف قرار داد.
به گفته یک مقام ارشد این کشور، حمله کندهار نشان می دهد که تروریزم هنوز هم کسانی را هدف می گیرد که برای بهبود زندگی دیگران تلاش می کنند.
عمان:
عمان حمله کندهار را که در آن دیپلومات های امارات متحده عربی کشته شدند، شدیداٌ محکوم کرد و گفت که دپیلومات های امارات که در حمله کشته شدند در یک ماموریت بشری مصروف بودند.
قطر:
قطر هدف حمله سه شنبه شب شهر کندهار را ضرر رسانیدن به امن و ثبات در افغانستان خوانده و این حمله را محکوم کرده است.
در اعلامیه وزرات خارجه قطر، حمله کندهار یک عمل جنایتکارانه خوانده شده است.
اردن:
حکومت اردن در ارتباط به رویداد کندهار گفته است که اردن در مبارزه با تروریزم با امارات متحده عربی و افغانستان همکار است.
ترکیه:
ترکیه حملات روز سه شنبه شهر کابل را شدیداٌ محکوم کرده است و وزارت خارجه این کشور در اعلامیه گفته است که حمله روز سه شنبه را که کارمندان ریاست امنیت ملی را هدف قرار داد محکوم می کند و ترکیه در پهلوی حکومت و مردم افغانستان ایستاده است. (رادیوآزادی)