صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۹ حمل ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حامد کرزی به کشورهای خارجی در مورد مداخله در انتخابات هشدار داد

حامد کرزی به کشورهای خارجی در مورد مداخله در انتخابات هشدار داد

حامد کرزی رئیس جمهور به کشورهای خارجی هشدار داد که در روند انتخابات افغانستان مداخله نکنند.

رئیس جمهور که در مراسم گشایش هفتمین فصل کاری مجلس شانزدهم صحبت می‌کرد، گفت افغانستان با تمام نیرو در صدد برگزاری انتخاباتی شفاف، آزاد و امن است و تاکید کرد که به نفع خارجی‌ها است که از مداخله در انتخابات افغانستان دوری بجویند.

مراسم گشایش دوره جدید کاری مجلس با تشریفات دولتی، حضور مهمانان خارجی، اعضای بلند رتبه دولتی، نمایندگان دو مجلس، سیاسیون و نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری در کابل برگزار شد.

آقای کرزی گفت: "به کشورهایی که عادت و یا تمایل به مداخله در امور انتخابات کشورهای دیگر دارند، هشدار می‌دهم که اگر از هر نوع مداخله در روند انتخابات افغانستان دوری کنند، به خیرشان خواهد بود."

به کشورهایی که عادت و یا تمایل به مداخله در امور انتخابات کشورهای دیگر دارند، هشدار می‌دهم که اگر از هر نوع مداخله در روند انتخابات افغانستان دوری کنند، به خیر شان خواهد بود."

او خطاب به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفت که به وحدت ملی در روند انتخابات توجه کنند و به برگزاری انتخابات سراسری که نتایج آن برای همه قابل قبول باشند کمک کنند.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان هم در صحبت کوتاهی گفت که برای اشتراک همگانی در انتخابات باید معضل امنیت در روند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی رفع شود و نهادهای دولتی در این روند مداخله نکنند.

آقای کرزی در آغاز صحبت‌های خود به دست‌آوردهای ده سال گذشته حکومت اشاره کرد و گفت که افغانستان از کشوری که در آن قانون و قانون مداری وجود نداشت به کشوری دارای قانون اساسی و قانونیت رسیده است اما او گفت که تجربه ده سال پیش نشان می دهد که حتی قانون اساسی هم نیازمند یک سری اصلاحات و تعدیلات است.

او گفت که به جز ماده یک صد و چهل و نهم این قانون که پیروی از احکام دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی را غیر قابل تعدیل پیش بینی کرده دیگر تمام مواد قانون اساسی افغانستان قابل تعدیل است.

رئیس جمهور گفت که تغییر در قانون اساسی افغانستان باید سبب تحکیم آزادی های اساسی مردم و ارتقای نظامی سیاسی کشور شود و مردم افغانستان و "بزرگان آینده" باید دقت و حساسیت های لازم را در هنگام تغییر قانون اساسی به خرج دهند.

آقای کرزی مشخص نکرد که کدام بخش ها و مواد قانون اساسی افغانستان که ده سال عمر دارد، نیازمند تغییر است اما بسیاری از منتقدان دولت پیش از این گفته اند که حکومت در تلاش ابقای خود از طریق برگزاری لویه جرگه قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی است؛ هرچند مقام های دولتی پیوسته طرح تغییر نظام سیاسی را رد کرده اند.

رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود از تلاش هایش برای تامین امنیت و برقراری صلح در افغانستان گفت و بی پرده از پاکستان انتقاد کرد.

حامد کرزی گفت که می داند که پاکستان و آمریکا می توانند به روند صلح افغانستان کمک موثر کنند اما به گفته آقای کرزی برعکس رهبری گروه طالبان در پاکستان زندگی مصون دارند و گاهی هم که نمایندگی از گروه طالبان برای گفت‌وگوهای صلح با افغانستان ابراز آمادگی می‌کنند، کشته می‌شوند.

مردم پاکستان از تروریسمی رنج می‌برند که توسط برخی از حلقات آن کشور رشد داده شده است... مبارزه با تروریسم دو راه دارد، یا که با تروریسم در جایی که ریشه می‌گیرد مبارزه شود یا این که حامیان تروریسم نباید تمویل شوند."

آقای کرزی با لحن تندی گفت: "مردم پاکستان از تروریسمی رنج می‌برند که توسط برخی از حلقات آن کشور رشد داده شده است... مبارزه با تروریسم دو راه دارد، یا که با تروریسم در جایی که ریشه می‌گیرد مبارزه شود یا این که حامیان تروریسم نباید تمویل شوند."

او گفت که کشورهای حامی تروریسم نباید تشویق و ترغیب شوند و در مبارزه با تروریسم نباید از رویکرد دوگانه استفاده شود بلکه تروریسم نیازمند رویکرد مدرن جهانی است.

رئیس جمهور کرزی افزود: پاکستان از زمان حمله شوروی به افغانستان در آرزوی ایجاد نظامی دست نشانده در افغانستان بوده است که به این آرزو نخواهد رسید "چون افغانستان که تسلیم آمریکا، شوروی و انگلیس نشد، تسلیم کس دیگری هم نخواهد شد."

دولت جدید افغانستان پس از سقوط طالبان در سال های گذشته با برگزاری چندین لویه جرگه، ایجاد نهادهای متعدد برای گفت‌وگو با مخالفان مسلح و برگزاری نشست های سه جانبه با پاکستان و ترکیه و پاکستان و بریتانیا تلاش های زیادی به هدف پایان جنگ کرده است اما این تلاش ها بی نتیجه مانده اند.

رئیس جمهوری افغانستان برای امضای موافقتنامه امنیتی هم آغاز عملی گفت‌وگوهای صلح با طالبان را از شرایط اساسی تعیین کرده و گفته که در صورتی این موافقتنامه را امضا خواهد کرد که آمریکا برقراری صلح را در کشورش تصمین کند.(بی بی سی)