صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تعلیق فعالیت‌های نظامی و آموزشی فرانسه در افغانستان

تعلیق فعالیت‌های نظامی و آموزشی فرانسه در افغانستان

در پی کشته شدن چهار سرباز فرانسوی به دست یک سرباز افغان، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه گفته که ماموریت آموزشی ارتش فرانسه در افغانستان معلق می شود.

این چهار سرباز روز جمعه، ۳۰ جدی در ولایت کاپیسا، در شمال شرق کابل، هدف تیراندازی یک سرباز ارتش افغانستان قرار گرفتند.

برخی گزارشها حاکی است که در اثر تیراندازی این سرباز ارتش افغانستان ۱۶ سرباز دیگر زخمی شده اند.

رئیس جمهوری فرانسه وقوع این حادثه را غیرقابل قبول خوانده و تصمیم گرفته که آلن ژوپه، وزیر خارجه این کشور در راس هیاتی به افغانستان سفر کند.

این در حالی است که ژراد لانگویت، وزیر دفاع فرانسه پیشتر از این به افغانستان فرستاده شده است.

مقام های فرانسوی گفته اند که ماموریت آموزش نیروهای مسلح افغانستان به وسیله نیروهای فرانسوی به حالت تعلیق در می آید و انجام عملیات مشترک با نیروهای افغان هم متوقف می شود.

این دومین حمله مرگبار سربازان افغان علیه نیروهای فرانسوی ظرف یک ماه اخیر است.

در ۲۹ دسامبر گذشته یک سرباز افغان دو سرباز فرانسوی را با حمله به وسیله مسلسل کشت.

برخی چنین حملات علیه نظامیان خارجی را نشانه ای از نفوذ طالبان در میان نیروهای مسلح افغانستان دانسته اند.

طالبان با صدور اعلامیه ای گفته اند که هنوز مشخص نیست که سربازی که چهار سرباز فرانسوی را در کاپیسا کشت، با افراد این گروه ارتباط داشته است یا نه، اما تاکید کرده اند که نفوذ طالبان در گذشته در میان نیروهای مسلح افغان نتیجه خوبی در پی داشته است .

در همین حال، انرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان ناتو روز جمعه را برای نیروهای ناتو روزی غم انگیز خوانده است.

آقای راسموسن، که در حال حاضر در لیتوانی به سر می برد، نسبت به شیوه جدیدی از حملات از درون نیروهای مسلح افغانستان علیه نظامیان خارجی هشدار داده است.

پیش از این کارستن جاکوبسن، سخنگوی نظامی ناتو در کابل به بی بی سی گفته که سرباز مهاجم ارتش افغانستان دستگیر شده و تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

آقای جاکوبسن گفت: بسیار زود است که در مورد تاثیرات این حادثه در دراز مدت صحبت کرد، ما از اظهارات رئیس جمهوری فرانسه آگاه هستیم، اما هر حادثه ای از این دست که در آن سربازان ارتش و پلیس افغان و یا هم سربازان ائتلاف از سلاح استفاده کنند، موضوعی بسیار جدی است.

او تاکید کرد: ما چنین موارد را با دقت تمام بررسی می کنیم. در حال حاضر چیزی به نظر نمی رسد که علت این اقدام را تائید کند، بنا بر این، ما باید در مورد هر قضیه تحقیق کنیم تا روشن شود که علت و پس زمینه های آن چه بوده است.

این حادثه تنها چند ساعت پس از سقوط یک هلی کوپتر ناتو در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، که منجر به کشته شدن شش سرباز ناتو شد، روی داده است.

طالبان گفته اند که سقوط این هلی کوپتر کار افراد وابسته به این گروه بوده، اما ناتو گفته که در محل سقوط این هلی کوپتر شینوک فعالیت شورشیگری وجود نداشته است.

ساعاتی پس از پخش خبر حمله یک سرباز ارتش افغانستان به نیروهای فرانسوی، دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای این حمله را محکوم کرد.

در این اعلامیه آمده است: رئيس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اینکه بخاطر وقوع این حادثه متاثر می باشد، به رئیس جمهوری فرانسه، خانواده های قربانیان و مردم آن کشور، همدردی و تسلیت عمیق خود را ابراز می کند .

اما آقای کرزی هیچ اشاره ای به دستور اخیر آقای سارکوزی مبنی بر تعلیق برنامه های آموزشی و عملیات مشترک نیروهای فرانسوی با نیروهای افغان، نکرده است.

حمله سربازان ارتش افغانستان به نیروهای ناتو و ائتلاف، بارها اتفاق افتاده و انتقاد هایی را نیز به دنبال داشته است. عده ای معتقدند که سیستم گزینش و استخدام نیروهای ارتش به گونه ای است که گروه های شورشی توانسته اند افراد وابسته به خود را وارد بدنه ارتش و پلیس افغانستان کنند.

اما دو هفته پیش ناتو گزارشی را منتشر کرد که نشان می داد حمله سربازان ارتش افغانستان به نیروهای ناتو، اتفاقی و موردی است سازمان یافته و سیستماتیک نیست و جای نگرانی جدی ندارد.(بی بی سی)