صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دستور تجدید نظر در تمام همکاری‌های پاکستان با ناتو و آمریکا

دستور تجدید نظر در تمام همکاری‌های پاکستان با ناتو و آمریکا

به دنبال کشته شدن دست کم ۲۴ نفر از سربازان پاکستان در حمله هوایی نیروهای ناتو به یک پست بازرسی در مرز پاکستان و افغانستان، دولت پاکستان گفته که در تمامی همکاری‌های دوجانبه خود با آمریکا و ناتو تجدید نظر می‌کند.

کمیته ویژه‌ای که به ریاست نخست وزیر پاکستان، یوسف رضا گیلانی، تشکیل شده، همچنین مقرر کرده که مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان بسته شود.

آقای گیلانی این حمله را تجاوزی آشکار به حق حاکمیت پاکستان خوانده است.

در آمریکا هم وزارت‌خانه‌های خارجه و دفاع این کشور در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که وزرای خارجه و دفاع آمریکا به دقت مشغول بررسی این رویداد هستند و ضمن ابراز همدردی عمیق خود، گفته‌اند که ناتو درباره این موضوع تحقیقات کاملی انجام خواهد داد.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و عده‌ای از سران نظامی این کشور با همتایان پاکستانی خود تماس گرفته‌اند و با ابراز تاثر خود از واقعه‌ای که پیش آمده بر اهمیت همکاری‌های دو کشور تاکید کرده‌اند.

اما کمیته دفاعی دولت پاکستان که به ریاست نخست وزیر تشکیل شد، گفته‌است که دولت تمام همکاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک خود با ناتو، آمریکا و نیروهای ائتلاف را در زمینه‌های اطلاعاتی، سیاسی، دیپلماتیک و نظامی مورد تجدید نظر قرار می‌دهد.

بنا به اطلاعیه‌ای که دفتر آقای گیلانی منتشر کرده مسیر تدارکاتی ناتو بسته خواهد شد.

هنوز چند ساعتی از اعلام این تصمیم نگذشته، از پاکستان خبر می‌رسد که نیروهای مرزی این کشور جلوی عبور خودروهای ناتو گرفته شده است.

همچنین در این اطلاعیه آمده که از دولت آمریکا خواسته خواهد شد تا ظرف 15 روز پایگاه هوایی شمسی را تخلیه کند. آمریکایی‌ها از این پایگاه برای به پرواز در آوردن هواپیماهای بدون سرنشین خود استفاده می‌کردند.

البته یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید که این خواسته را پیش از این هم پاکستانی‌ها مطرح کرده بودند و چه بسا که هم اکنون این مکان خالی هم شده باشد.

در ادامه همه این واکنش‌ها، سفیر آمریکا در پاکستان هم احضار شده است.

به نظر می‌رسد که این حمله در روابط رو به بهبود دو کشور خدشه وارد کرده است.

روابط پاکستان و آمریکا بعد از عملیاتی که منجر به کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین القاعده شده بود، به استواری قبل نبود.

آمریکا از چند ماه قبل پیکارجویان مناطق قبیله‌نشین پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان را هدف حمله قرار داده است.

حادثه اخیر هم در جریان همین سری از حمله‌ها انجام شده بود.

حمله حدود ساعت ۲ نیمه شب به وقت محلی، در حدود دو و نیم کیلومتری مرز افغانستان رخ داد و یکی از سخنگویان ارتش پاکستان گفته است که محل این حمله، منطقه قبیله‌نشین مهمند واقع در شمال غرب پاکستان بود.

مقام‌های محلی گفته‌اند که جنگنده و هلی‌کوپتر‌ها به دو پست بازرسی مرزی که با هم 300 متر فاصله دارند و بر قله یک کوه بوده‌اند، حمله کرده‌اند.

آمارهای مربوط به کشته‌ها متناقض است اما آن طور که از گزارش‌ها بر می‌آید دست کم 24 نفر در جریان این حمله کشته شده‌اند و 13 نفر هم زخمی.

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که در این منطقه شبه‌نظامیان فعالیتی نداشتند و بیشتر سربازان در زمان حمله خواب بودند.

جنرال کارستن جاکوبسن، از سخنگویان ناتو، گفته که گروهی متشکل از سربازان افغان و ناتو در منطقه حضور داشتند که یک موقعیت تاکتیکی پیش آمد.

او توضیح بیشتری درباره این موقعیت نداد، ولی اضافه کرد که به دنبال این وضعیت درخواست کمک هوایی شد. او گفت: ما مطلعیم که به احتمال زیاد همین، باعث تلفات شده است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی کسب اطلاع کرده که نیروهای ویژه افغانستان و آمریکا در آن منطقه به دنبال یک اردوگاه آموزشی طالبان بودند. که از طرف مرز پاکستان به سوی آنها شلیک می‌شود و آنها در جواب آن و با کسب اجازه از مقام‌های نیروهای ائتلاف دست به شلیک متقابل می‌زنند.

فرمانده نیروهای ائتلاف قول داده که در این زمینه تحقیقات کاملی انجام شود.(بی بی سی)