صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پاکستان تانکرهای ناتو را متوقف کرد

پاکستان تانکرهای ناتو را متوقف کرد

مقامات پاکستانی گفته اند حمله هلیکوپترهای ناتو بر یک پایگاه مرزی آن کشور که منجر به کشته شدن 25 تن گردیده است، باعث شد که آن کشور راه اکمالاتی نیروهای ناتو در افغانستان را مسدود کند.

پاکستان روز شنبه، 5 قوس / 26 نوامبر، اعلام کرد که در حمله شبانه هلیکوپترهای ناتو بر یک پایگاه مرزی در منطقه مهمند ایالت خیبر پختونخوا تا 25 نیروی نظامی کشته شدند.

این حمله در حالی رخ داده است که روابط بین امریکا و پاکستان در ماه های اخیر پر تنش بوده است. پاکستان یکی از متحدان امریکا در جنگ علیه تروریسم در منطقه به شمار می رود.

پاکستان حمله بر پایگاه مرزی این کشور را به شدت محکوم کرده و آن را نقض تمامیت ارضی قلمداد کرده است.

مقامات پاکستانی گفتند که در پی این حمله، تانکرهای تیل ناتو در شهر جمرود در منطقه قبایلی در نزدیکی شهر پیشاور متوقف گردیده اند. مطهر زیب، یک مقام ارشد دولت پاکستان گفت: ما اکمالات [ناتو] را متوقف کردیم و 40 تانکر و موترباری را از منطقه مرزی جمرود بازگرداندیم .

در همین حال، یک مقام دیگر پاکستان اذعان داشته است که تانکرها به دلایل امنیتی متوقف شده اند.

یک سخنگوی ناتو گفت که پاکستان یک راه حیاتی برای اکمالات نیروهای ناتو در افغانستان به شمار می رود که حدود 49 درصد از تجهیزات و اکمالات این نیروها از این طریق به افغانستان می رسند.

این حادثه یک روز پس از آن رخ می دهد که دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا با جنرال اشفاق کیانی، رییس ارتش در مورد کنترول مرزی و ارتقای همکاری ها گفتگو کرد.

کنترول در مناطق مرزی بین افغانستان و پاکستان ضعیف می باشد؛ به طوری که گاهی تا 5 مایل هیچ گونه نشانه ی مرزی وجود ندارد. امریکا می گوید که شورشیان و گروه های مرتبط با القاعده پناهگاه های امن در این منطقه دارند.

در ماه سپتمبر سال 2009 حادثه مشابهی رخ داد که در آن 2 سرباز پاکستانی کشته شدند. در نتیجه آن حمله، راه اکمالاتی نیروهای ناتو در افغانستان به مدت 10 روز مسدود گردید. انتظار می رود که این حمله، روابط بین امریکا و پاکستان را وخیم تر کند.(دویچه وله)