صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فهرست مناطق شامل پروسه دوم انتقال نهایی نشده است

فهرست مناطق شامل پروسه دوم انتقال نهایی نشده است

مسوولان اداره مستقل ارگان های محلی افغانستان می گویند، که انتظار می رود مرحله دوم پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان در حدود 13 یا 14 ولایت کشور تطبیق شود.

عبدالخالق فراهی رییس این اداره به روز شنبه در صحبت با خبرنگاران گفت، فهرست ولایات و مناطقی که شامل دور دوم پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی می شوند، تا اکنون نهایی نشده است.

در مرحله اول، شما در جریان هستید هفت ولایت شامل بود که درین هفت ولایت تقریباً ولایات امن بود آنقدر مشکلات ما نداشتیم. ولی در مرحله دوم پروسه انتقال تعداد ولایات هم زیاد است و ولایات که تا اندازه یی کاملاً امن نیست نیز شامل اند. ولایات که شامل پروسه دوم انتقال شده اند از طرف جلالتمآب رییس جمهور هنوز اعلان نه شده، تعدادی ولایت شاید در حدود 13 و یا 14 باشد.

آقای فراهی در نشست که در کابل به هدف ایجاد هم آهنگی بیشتر میان سخنگویان 34 ولایت افغانستان با مرکز برگزار شده بود گفت، در روز های نزدیک ولایات و مناطقی که شامل دور دوم پروسه انتقال امنیت به نیرو های افغان می شوند، از سوی رییس جمهور کرزی اعلان خواهد شد.

در حالی که آقای فراهی از ولایات و مناطق که شامل مرحله دوم برنامه انتقال می شوند، نام نبرد اما او در اواخر ماه اکتوبر گفته بود، که احتمال می رود برخی از ولسوالی ها و مناطق بدخشان، بادغیس، بلخ، دایکندی، غزنی، غور، هلمند، هرات، کابل، لغمان، ننگرهار، نیمروز، پروان، سمنگان، سرپل، تخار و میدان وردگ نیز شامل مرحله دوم پروسه انتقال شوند.

در این حال شماری از کارشناسان افغان می گویند، برای اجرای این برنامه میکانیزم موثر ساخته نشده است.
عبدالواحد طاقت یکی از این کارشناسان:
پروسه اول انتقال هم تحت انتقاد ما بوده، در پروسه بعدی هم، یک میکانیزم برای آنها ندارند. ما چندین بار از رسانه ها و تلویزیون ها این موضوع را سخت انتقاد کردیم که حتی باعث رنجش جناب اشرف غنی صاحب هم شد. باید یک میکانیزم یا یک ستراتیژی ملی امنیتی ساخته می شد، تا مطابق ستراتیژی ملی امنیتی ما با قضایا بر خورد می کردیم. قطعاً پروسه دوم همان طور است مثل پروسه اول.

اما مسوولان کمسیون تنظیم پروسه واگذاری مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان می گویند، این برنامه به اساس یک میکانیزم دقیق به اجرا گذاشته شده و کوشش می کنند برنامه انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان به موفقیت انجام شود.

مرحله نخست پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به نیرو های افغان در ماه سرطان سال جاری از ولایت بامیان آغاز شد و سپس در ولایت های پنجشیر، کابل به استثنای سروبی، و شهر های لشکرگاه، مزار شریف، هرات و مهترلام، تطبیق شد.(رادیو ازادی)