صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داکتر اسپنتا: مذاکره با شورشیان هیچ گاه راه نیفتاده است

داکتر اسپنتا:  مذاکره با شورشیان هیچ گاه راه نیفتاده است

داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان، می گوید در حال حاضر حکومت این کشور امیدی به راه حل سیاسی منازعه افغانستان ‏ندارد. به گفته او، بدون اجازه پاکستان مذاکره با شورشیان هرگز ممکن نیست.‏
در آستانه برگزاری کنفرانس بین المللی افغانستان در شهر بن آلمان، حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان امکانی برای مذاکره با طالبان نمی‌بیند. رنگین دادفر اسپنتا در پاسخ به این سوال که آیا آمادگی برای مذاکره در جناح شورشیان وجود دارد، پاسخ داد: تا حال، مطلقاً نه .

پس از کشته شدن برهان الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح افغانستان روند صلح با طالبان از حرکت بازمانده است. حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در رابطه به ادامه ی روند صلح گفت که طالبان از خود اختیار ندارند، پس باید برای آوردن صلح به افغانستان با پاکستان مذاکره شود.

مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در گفتگو با دویچلند هورفونک گفت: بدون چراغ سبز از جانب استخبارات و نظامیان پاکستان هیچ مذاکرات صلحی با طالبان صورت گرفته نمی تواند . اسپنتا گفته است که هنوز شاهدی در دست نیست که پاکستان به رهبری طالبان اجازه بدهد که با حکومت کرزی مذاکره کند. در ارتباط به تلاش‌های صلحی که تاکنون صورت گرفته است، اسپنتا گفت که مذاکره با شورشیان به یک حالت درجازدگی قرار نگرفته است، بلکه هیچ گاه به راه نیفتاده است .

اسپنتا گفته است که متحدان خارجی تک تک تماس‌های با طالبان گرفته بودند، اما هیچ وقت مذاکرات صلح صورت نگرفته است. ما هرگز یک مقام رسمی جدی طالبان را ندیده ایم . در صورتی ‌که رهبران راستین طالبان برای مذاکره به کابل بیایند در آن ‌صورت ما برای آن‌ها تضمین امنیتی را فراهم می‌کنیم .

مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان خواهان فشارهای شدید بین المللی بر پاکستان شد. او گفت این یک سر آشکار است که ریشه خشونت‌های افغانستان در کشور همسایه است. اسپنتا افزود: وقتی ‌که می‌خواهید با مشکل بحران مالی در یونان مبارزه کنید، شما دیگر به ترکیه نمی‌ روید .

سپنتا انتقاد کرد که ما نمی خواهیم برای این‌که در یک میدان غلط می‌جنگیم، ده سال دیگر قربانی بدهیم .

در صورتی‌ که اوضاع تغییر نخورد، ترس از آن وجود دارد که خشونت‌ها سال‌های دیگری نیز ادامه یابند. اسپنتا می افزاید: در صورتی‌ که مراکز تروریستی در آن سوی مرز افغانستان نابود گردد و یا کاهش یابد، در آن صورت می‌توانم باور کنم که ما تاده سال دیگر روی پاهای مان ایستاد شده می‌توانیم .

اسپنتا در مورد بیرون رفتن نیروهای بین المللی بعد از سال 2014 گفته است که این امر عملی است ، افغان‌ها خواهان حاکمیت کامل شان می‌باشند. بیرون رفتن نیروهای خارجی هرچه سریعتر باشد بهتر است .

مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان مدعی است؛ در مناطقی که افغان‌ها مسوولیت‌های امنیتی را از نیروهای خارجی بر دوش گرفته اند، اعتماد مردم را برانگیخته اند.

او افزود مناطقی ‌که در دور دوم مسوولیت‌های امنیتی آن‌ها به افغان‌ها انتقال می‌یابند از جانب کرزی در کنفرانس بن یا پیش از بن اعلام می‌گردد. اسپنتا در ارتباط با کنفرانس بین المللی افغانستان در بن گفت ما انتظار یک پیام قوی سیاسی را داریم که سال 2014 پایان همکاری و همبستگی با افغانستان نیست.(دویچه وله)