صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جان کوبیس نماینده جدید سازمان ملل در افغانستان میشود

جان کوبیس نماینده جدید سازمان ملل در افغانستان میشود

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهار شنبه یک دیپلومات سلواکیایی را به عنوان نماینده ویژه اش در کابل تعیین کرد. او جای ستیفن دی میستورا، نماینده کنونی سازمان ملل در کابل را می گیرد.

به تاریخ 31 دسامبر سال روان میلادی زمان ماموریت ستیفن دی میستورا به عنوان رییس هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به پایان می رسد و جان کوبیس جانشین او می شود.

جان کوبیس 59 ساله به پنج زبان صحبت می کند و در یک انستیتوت روابط بین المللی در ماسکو تحصیل کرده است. او پیش از این به عنوان وزیر خارجه سلواکیا نیز کار کرده است و تجاربی در بخش روابط بین المللی دارد.

در این اواخر، جان کوبیس رییس کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد در اروپا بوده است. او ماموریت اش را در کابل در زمانی شروع می کند که این کشور در حال آمادگی به عهده گیری مسوولیت های امنیتی است و سال های پیش رو برای این کشور مهم ارزیابی می شود.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که جامعه جهانی در کنفرانس بین المللی افغانستان در شهر بن آلمان، تعهد می کند که افغانستان مانند گذشته به فراموشی سپرده نمی شود.

ستیفن دی میستورا، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان روز چهار شنبه گفت که در کنفرانس بن در رابطه به سه مورد مهم، روند انتقال مسوولیت های امنیتی، حمایت جامعه جهانی از افغانستان پس از سال 2014 و مصالحه با طالبان بحث می شود.

آقای دی میستورا گفت که بارها خواسته های افغان ها برای حاکمیت شان بر افغانستان را در پارلمان و در لویه جرگه شنیده است. او افزود که افغان ها مردم با افتخاری هستند و قادرند تا آینده شان را در دست بگیرند.

میر احمد جوینده، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان می گوید برای این کشور در کنار انتقال مسوولیت های امنیتی، مسوولیت های اقتصادی، دولت سازی و ملت سازی نیز مهم می باشد.

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد گفت افغان ها دوبار در تاریخ از سوی جامعه جهانی فراموش شده اند: این نباید برای بار سوم تکرار شود، به خاطری که جامعه جهانی تعهد و روابط خود را نه تنها در عرصه نظامی بلکه در عرصه اقتصادی نیز در آینده به افغانستان ادامه خواهد داد .

به گفته آقای دیمستورا مقام های افغانستان این را می دانند که حکومت افغانستان نیز مسوولیت خود را دارد زیرا این تعهد دو طرفه خواهد بود.

از همین حالا نگرانی هایی وجود دارد که افغانستان پس از سال 2014 به تنهایی چگونه در برابر تروریسم مبارزه کند. باور به این است که بدون حمایت جامعه جهانی افغانستان نمی تواند مصارف نظامی خود را تامین کند و یا در عرصه های ملکی پیشرفت هایی داشته باشد.

اما پیش از این مقام های ایالات متحده امریکا نیز تاکید کرده اند که اشتباه دهه 1990 که افغانستان به فراموشی سپرده شده بود، تکرار نخواهد شد. افغانستان امیدوار است که با امضای پیمان استراتژیک با ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا، از انزوای افغانستان پس از 2014 جلوگیری خواهد شد.

آقای دیمیستورا گفت بحث مصالحه با طالبان نیز در کنفرانس بین المللی افغانستان در بن مطرح می شود. او تاکید کرد: در رابطه به معیارهای مشخص مصالحه ملی بحث هایی آغاز خواهد شد .

پیش از کشته شدن برهان الدین ربانی گفته می شد یکی از مسایل مهم کنفرانس بین المللی افغانستان در بن مذاکره با طالبان خواهد بود. دولت افغانستان می گوید هیات واحدی تحت رهبری حکومت افغانستان در این کنفرانس شرکت می کند و هیچ گروه دیگری مستقلانه در این کنفرانس حضور نخواهد داشت.

لویه جرگه عنعنوی 22 ماده را در رابطه به مصالحه با طالبان پیشنهاد کرده است. اما حکومت افغانستان و تحلیلگران به این باور رسیده اند که بدون همکاری پاکستان، مصالحه با طالبان سودی نخواهد داشت.(دویچه وله)