صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد سازمان ملل از اجرای محدود قانون محو خشونت علیه زنان افغان

انتقاد سازمان ملل از اجرای محدود قانون محو خشونت علیه زنان افغان

سازمان ملل متحد از عدم اجرای گسترده قانون محو خشونت علیه زنان (EVAW) در افغانستان انتقاد کرده است. در گزارش تازه ای که این سازمان منتشر کرده، آمده است که پیشرفت در عرصه تطبیق این قانون در افغانستان به شدت محدود بوده است.

قانون محو خشونت علیه زنان که در سال ۲۰۰۹ در افغانستان رسمیت پیدا کرد، حدود بیست مورد خشونت علیه زنان را از جمله ازدواج زیر سن، ازدواج اجباری، بد دادن (ازدواج برای حل منازعه) و زمینه سازی برای خودسوزی زنان را اعمال جرمی دانسته است.

اعمالی چون تجاوز به عنف و ضرب و جرح زنان نیز جرم پنداشته شده و برای مرتکبین آن مجازات در نظر گرفته شده است.

در گزارش سی و سه صفحه ای سازمان ملل متحد در مورد چگونگی تطبیق این قانون در افغانستان آمده است که پلیس و مراجع عدلی و قضایی، در مواردی از این قانون برای بررسی پرونده های خشونت علیه زنان کار گرفته اند، اما براساس این گزارش، دولت افغانستان نتوانسته این قانون را در برابر اکثریت زنانی که قربانی خشونت هستند، به اجرا بگذارد.

ناوی پیلای، کمیسر ارشد سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر می گوید: با آنکه استفاده از این قانون در حال رشد است، اما برای اینکه زنان افغان کاملا در برابر خشونت حفاظت شوند و از حقوق آنها حمایت صورت گیرد، هنوز راه بسیار طولانی باقیست.

گزارش سازمان ملل متحد براساس مصاحبه با بیش از دوصد و شصت نفر از کارمندان نهادهای قضایی، دادگاه ها، مقامات دولتی، پلیس و ناظران حقوق بشر سازمان ملل متحد در سی و یک ولایت از جمله سی و چهار ولایت افغانستان تهیه شده است.

تهیه کنندگان گزارش می گویند، برای ارزیابی چگونگی تطبیق قانون محو خشونت علیه زنان، دوره زمانی یک ساله از ماه مارچ سال ۲۰۱۰ تا ماه مارچ سال ۲۰۱۱ بررسی شده و همچنین تحقیقات شش ماهه دیگر تا سپتامبر سال ۲۰۱۱ برای تکمیل این گزارش صورت گرفته است.

گزارش سازمان ملل متحد خاطر نشان کرده که از جمله دو هزار و دوصد و نود و نه مورد خشونت علیه زنان که در این دوره زمانی از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ثبت شده، تنها برای بررسی بیست و شش درصد این موارد، از قانون محو خشونت علیه زنان استفاده شده است.

این گزارش اضافه کرده که از این میان، دادگاه ها تنها در هفت مورد، براساس این قانون عاملان خشونت علیه زنان را محکوم به مجازات کرده اند.

استیفن دی‌مستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، سطح پائین تطبیق این قانون در افغانستان نشان می دهد که هنوز برای حفاظت از زنان در برابر خشونت، به تلاشهای گسترده دولت افغانستان، دستگاه قضایی و سایر نهادهای مسئول نیاز است.

گزارش سازمان ملل متحد نوشته است که در بسیاری از مناطق افغانستان، رسیدگی به ادعاهای خشونت علیه زنان، به جای نهادهای قانونی، به جرگه های قومی واگذار شده که قانون محو خشونت علیه زنان را به رسمیت نمی شناسند.

سازمان ملل متحد می گوید، برای تقویت و گسترش کاربرد قانون محو خشونت علیه زنان، فهرستی از پیشنهادات را در اختیار دولت افغانستان قرار داده است.

این سازمان می گوید، دولت افغانستان باید به شکل فوری و موثر، تطبیق این قانون را در سراسر کشور آغاز کرده و همزمان، به نیروهای پلیس، کارمندان ادارات قضایی و وکلای مدافع در مورد چگونگی تطبیق این قانون آموزش بدهد.(بی بی سی)