صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا تعداد آموزگاران نظامی اش را در افغانستان افزایش می دهد

امریکا تعداد آموزگاران نظامی اش را در افغانستان افزایش می دهد

یک مقام ارشد نظامی امریکا که مسوول آموزش و تجهیز نیروهای افغان است می گوید: امریکا در شش ماه آینده هشت صد آموزگار نظامی دیگر به افغانستان می فرستد و شمار آموزگاران نظامی خود در این کشور را بیست و پنج فیصد افزایش می دهد.

دگرجنرال ولیام کالدویل مسوول برنامهء آموزش نیروهای افغان می گوید: در حالیکه شمار عساکرمحارب امریکا و کشورهای دیگر ایتلاف در افغانستان کاهش داده می شود به آموزگاران نظامی بیشتر نیاز است.

قرار است نیروهای افغان ظرف دو سال آینده که نیروهای خارجی از کشور بیرون می شوند، نقش رهبری کننده در حفاظت امنیت کشور خود را به عهده گیرند.

در حالیکه قوماندانان قوای افغان تلاش دارند راه های حل مشکلات چون ضایعات و تلفات، بی سوادی در صفوف عساکر و دشواری شرایط کار را حل کنند. در بارهء روش و چگونگی آموزش نیروهای افغان نگرانی های ابراز شده است.

ولی مقامات وزارت دفاع امریکا هفتهء گذشته ابراز خوشبینی کردند که وضعیت نیروهای افغان رو به بهبودی نهاده و سواد آموزی هم در میان عساکر به صورت دوامدار افزایش یافته است.

در عین حال جذب و استخدام عساکر هم مشکلات داشته و در مواردی دیده شده که عساکر اردو و پولیس ملی با نیروهای بین المللی برخورد کرده اند.

دگر جنرال رابرت نیلرر فرمانده عملیات ریاست ارکان مشترک اردوی امریکا هفتهء گذشته به کانگرس گفت که مشکلات همیشه با طالبان ارتباط نه دارند.

در برخی حالات شرایط و فشار کار هم سبب مشکلات شده است.

او گفت که تلاش های روز افزون انجام می شود تا تهدیدهای احتمالی از طریق یک روند هشت مرحلهء به شمول بررسی بایومیتری و سوابق داوطلبان و آزمایش های دیگر شناسایی شود.

دگر جنرال رابرت نیلر افزود که برای نخستین بار اردوی ملی افغانستان نصاب را که برای جلب و جذب عساکر در ماه جون داشت پوره کرده نتوانست چون تعداد زیاد از داوطلبان را واجد شرایط مطلوب نیافت.

در این میان دگر جنرال کالدویل مسوول برنامه آموزش نیروهای افغان گفت که واکنش نیروهای افغان در مقابل برخی ازحملات اخیر وی را زیر تاثیر قرار داده است.

او گفت: مشکلات وجود دارد، ولی نیروهای افغان از هر حادثه چیزی جدید می آموزند و در واکنش های خود از مقررات منظم سوق و اداره کار می گیرند.

جنرال کالدویل می گوید: آموزگاران بیشتر که به افغانستان فرستاده می شوند در انکشاف مهارت های خاص نیروهای افغان خصوصاً در ترمیم و نگهداری وسایط، تدارکات و خدمات صحی کمک خواهند کرد تا در این موارد دیگر به نیروهای خارجی محتاج نباشند.

مقامات نظامی می گویند: در حال حاضر 3300 آموزگار نظامی امریکایی و 1800 نفر از کشورهای دیگر در افغانستان هستند.

دگر جنرال کالدویل می گوید: در حال حاضر دو کندک اردوی ملی افغانستان به صورت مستقلانه عملیات کرده می توانند ولی در امور تدارکات، تخلیه و انتقال زخمیان و استخبارات نیازمند کمک نیروهای بین المللی هستند.

او می گوید که 124 کندک دیگر اردوی ملی با کمک و حمایت اندک نیروهای ایتلاف می توانند عملیات کنند.