صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت داخله: با ظرفیت کنونی توانایی مبارزه با مواد مخدر را نداریم

وزارت داخله:  با ظرفیت کنونی توانایی مبارزه با مواد مخدر را نداریم

وزارت داخله افغانستان می گوید ظرفیت پولیس مبارزه با مواد مخدر این کشور به حدی نیست که بتواند با سه میلیون تن که در کار و بار مواد مخدر مصروف هستند مقابله کند. این وزارت خواستار تقویت پولیس مبارزه با مواد مخدر شده است.

باز محمد احمدی، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله روز دوشنبه (4 میزان/ 26 سپتامبر) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «پیشنهادهای خود را به مراجع ملی و بین المللی ارایه کرده ایم. تا سال 2014 که مسوولیت ها به نیروهای داخلی انتقال می یابد، این پولیس کافی نیست و ما بدون همکاری جامعه جهانی توانایی مقابله در برابر مواد مخدر را نخواهیم داشت، افغانستان پس برگشت می کند به تولید مواد مخدر».

به گفته معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، تمرکز اصلی این وزارت در حال حاضر تخریب لابراتوارهای مواد مخدر و حمله بر قاچاقچیان بزرگ می باشد.

وزارت داخله می گوید در مدت یک ماه گذشته عملیات های متعددی را برای بازداشت قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر و همچنین نابود سازی لابراتوارهای تبدیل تریاک به هیرویین انجام داده اند.

مقام های این وزارت می گویند باندهای قاچاق مواد مخدر بیشتر در کشورهای منطقه و جهان ریشه دارند و همین باندها هستند که مواد مخدر افغانستان را به روسیه و اروپا قاچاق می کنند. تنها در یک ماه گذشته بیش از 2000 کیلوگرام تریاک و بیشتر از یک هزار کیلو گرام هیرویین توسط پولیس ضبط شده و 14 لابراتوار مواد مخدر تخریب شده اند.

آقای احمدی گفت تیم مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله با همکاری نیروهای دریایی امریکایی طی عملیاتی در ولسوالی باغران ولایت هلمند 16 هزار کیلو گرام مورفین را ضبط کرده و لابراتوار مخدر این ولسوالی را منهدم نموده اند.

این در حالی است که با وجود گذشت ده سال از مبارزه با مواد مخدر، هنوزهم افغانستان از بزرگترین کشورهای تولید کننده مواد مخدر به حساب می آید. احمدی گفت: «اعتراف می کنیم که به حد کافی پولیس مبارزه با مواد مخدر نداشته ایم به خصوص در سرحدات و گمرکات که ما آن را پیشنهاد کرده ایم.»

همچنان اعتیاد نیز در سال های اخیر در افغانستان افزایش یافته است
وزارت داخله می گوید در یک ماه گذشته بر مراکز فروش مواد مخدر در کابل نیز تمرکز کرده و حدود 100 نفر در ارتباط به قاچاق مواد مخدر بازداشت شده اند.

مقامات وزارت داخله همچنان می گویند برنامه جدیدی روی دست دارند تا مراکز توزیع مواد مخدر در کابل را کشف و از بین ببرند. در حال حاضر مواد مخدر توسط پرچون فروشان این مواد به صورت آزادانه برای معتادان در نقاط مختلف شهر کابل توزیع می شود.

اما آقای احمدی گفت تلاش می شود تا کابل از وجود شبکه های مافیایی پاک شود: «خواستیم ظرفیت ها را در سطح کابل بلند ببریم تا بتوانیم کابل را از وجود باندهای مافیایی نجات دهیم.»

براساس اظهارات این مقام وزارت داخله در حال حاضر معتادان در چندین نقطه شهر کابل تجمع کرده و توزیع کنندگان در این مراکز به آنها مواد مخدر می رسانند.