صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تیره گی روابط پاکستان و امریکا به نفع صلح در منطقه نیست

تیره گی روابط پاکستان و امریکا به نفع صلح در منطقه نیست

وزارت خارجهء افغانستان می گوید: تیره گی روابط پاکستان و ایالات متحده امریکا به نفع صلح در منطقه نیست. معاون سخنگوی این وزارت به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت: به خاطر مبارزه صادقانه پاکستان با تروریزم در منطقه، افغانستان به حسن تفاهم میان پاکستان و ایالات متحده امریکا نیاز دارد.

پس از حمله شماری از شورشیان مربوط به شبکهء حقانی بر سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، واشنگتن به اسلام آباد گفت که باید روابطش را با شبکهء حقانی قطع کند.

به اساس گزارش ها این مساله سبب شد تا روابط ایالات متحده امریکا با پاکستان تیره گردد.

هر چند وزارت خارجهء افغانستان از آوردن فشار های سیاسی ایالات متحده امریکا بر پاکستان استقبال می کند، اما این وزارت، تیره گی روابط میان این دو کشور را به نفع صلح در منطقه نمی داند.

فرامرز تمنا معاون سخنگوی وزارت خارجهء افغانستان به روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت: فشار ها بر پاکستان باید ادامه بیابد، تا این کشور در راستای مبارزه با تروریزم صادقانه عمل کند.

وی در ادامه گفت: ما خواهان این هستیم که فشار های بین المللی و اقدامات از طرف کشور های دوست صورت گیرد، تا پاکستان همکاری موثر و صداقت مندانه تر در خصوص تروریزم داشته باشد.

اگر ایالات متحده امریکا به عنوان یک شریک ستراتیژیک افغانستان در این راستا مذاکرات سیاسی و فشار های سیاسی بر پاکستان بیاورد، طبعیتاً ما استقبال می کنیم، تا جایی که همکاری سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و امریکا را تسهیل کند.

به اساس گزارش ها، در این روز ها تنش ها و اختلاف نظر ها میان ایالات متحدهء امریکا و پاکستان وارد مرحلهء تازه خود شده است.

مقام هایی امریکایی شبکهء حقانی را جز از آی اس آی خوانده و می گویند که پاکستان نباید از شبکهء حقانی حمایت کند.

اما وزیر خارجهء پاکستان گفته است، این اظهارات مقام های امریکایی سبب خواهد شد تا امریکا یک متحد اش را از دست بدهد.

در این حال تعدادی از کارشناسان می گویند: اگر فشار های بین المللی به خصوص امریکا به طور هماهنگ با حکومت افغانستان بر پاکستان وضع شود، به نفع این کشور خواهد بود، در غیر آن تاثیر مثبت بر افغانستان نخواهد داشت.

عمر شریفی یک تن از کاشناسان افغان در مورد چنین می گوید: در کوتاه مدت تشدید روابط حملات انتحاری و تروریستی از جانب پاکستان چه در سطح حکومتی و اقتصادی، این را شاهد خواهیم بود.

اما در دراز مدت در صورتی که میان دولت افغانستان و دولت امریکا حد اقل این فکر موجود باشد که فشار هایی که فعلاً بر پاکستان وضع می شود، این تداوم بیابد، این طور فکر می شود که حد اقل تا یک سال و یا یک و نیم سال دیگر پاکستان ظرفیت ادامه این سیاست را نخواهد داشت.

این در حالیست که امیر البحر مایک مولن لوی درستیز قوای مسلح امریکا به روز پنجشنبه در نشست سنای ایالات متحدهء امریکا، پاکستان را به صدور خشونت به افغانستان متهم کرد.

آقای مولن هم چنان افزوده که شبکهء حقانی با حمایت از ادارهء استخبارات پاکستان حملاتی را علیه امریکایی ها و سفارت امریکا در کابل انجام داده است.

به اساس تازه ترین گزارش، تورن جنرال اطهر عباس سخنگوی اردوی پاکستان پذیرفت که با شبکهء حقانی رابطه دارند.

به اساس گزارش برخی از رسانه ها آقای عباس گفته که این روابط به آن معنی نیست که آنها با شبکهء حقانی کمک می کنند.(رادیو ازادی)